Předáci muslimské komunity v Nizozemsku se bouří. Jejich ostrý protest vyvolalo rozhodnutí nizozemské vlády úplně zakázat nošení burky. Kabinet s ním přišel jen několik dní před parlamentními volbami, které se konají ve středu.
Opozici plán, oznámený ministryní vnitra Ritou Verdonkovou, zaskočil, neboť otázky přistěhovalců či problémy s muslimy se v předvolební kampani skoro vůbec neprobíraly.
Je to populismus, tvrdí muslimové
Nizozemští muslimové vládní představu ostře odsoudili a označili ji za populismus, kterým se kabinet Jana Petera Balkenendeho snaží na poslední chvíli získat voliče, kteří brojí proti přistěhovalcům.
Analytici jsou v odhadech, zda si tímto krokem mohou vládní křesťanští demokraté pomoci, opatrnější. Získání části xenofobních Nizozemců může být podle nich vyváženo tím, že milionová muslimská menšina maxivně podpoří opozici.
Verdonková za vládu oznámila, že ministři považují za nežádoucí, aby si lidé pohybující se na veřejnosti zakrývali obličej. Zdůvodnila to bezpečnostními důvody a důrazem na veřejný pořádek.
"Z hlediska bezpečnosti je potřeba, aby lidé byli vždy snadno rozpoznatelní. Z hlediska integrace do společnosti si myslíme, že lidé by spolu měli být vždy schopni komunikovat," řekla Verdonková.
Ministryně zastupuje ve vládě pravicově liberální stranu VVD, která v předvolebních průzkumech ztrácela podporu. Sama Verdonková letos neuspěla při kandidatuře na předsedkyni strany.
Průzkumy veřejného mínění dávají největší šance na vítězství křesťanským demokratům premiéra Balkenendeho. Není však jisté, zda se mu podaří získat s jeho pravicovými spojenci v novém parlamentu většinu. Je proto možné, že bude nucen vytvořit velkou koalici se Stranou práce.
Kolik Nizozemek nosí burku?
Vláda chce zakázat nošení burky na všech veřejných místech, tedy například v ulicích nebo v hromadné dopravě. Ještě před tím, než zákon vstoupí v platnost, bude moci policie vymáhat zákaz nošení burky v autobusech, a to právě s ohledem na bezpečnost.
Muslimské organizace odhadují, že muslimek zahalujících se od hlavy až k patě žije v Nizozemsku jen několik desítek. Šátky na hlavách jsou naopak nošeny poměrně běžně.
Nizozemští muslimové vládě vyčítají, že zákaz nošení burky vůbec nic nevyřeší, neboť hlavní problémy přistěhovalců jsou jinde. Imigranti nemají dostatečné vzdělání, a proto těžko shánějí práci. Nezaměstnanost v přistěhovaleckých komunitách je několikanásobně vyšší než u většinové populace v Nizozemsku.