Harare - Nikoli křivdu, ale úlevu pociťoval Robert Mugabe, když v úterý podpisem stvrdil svou rezignaci po téměř čtyřiceti letech v úřadu prezidenta Zimbabwe. V rozhovoru to řekl v neděli agentuře AP kněz Fidelis Mukonori, který zprostředkovával vyjednávání během armádního převratu. Mugabe prý už dva dny před rezignací věděl, že jeho čas v politice je u konce.
Exprezident přitom ještě 19. listopadu zaskočil Zimbabwe, když v televizním projevu po čtyřech dnech v domácím vězení pod dohledem armády odmítl rezignovat a prohlásil, že zemi povede do nejbližšího sjezdu své strany ZANU-PF.
Postoj prý 93letý státník změnil, když se jeho odvolaný viceprezident a pozdější nástupce Emmerson Mnangagwa odmítl vrátit z exilu a svého vůdce ze zimbabwského boje o nezávislost vyzval k odchodu.
"Když dokončil svůj podpis, jeho tvář se rozzářila, žádné slzy, pokud někde v tu chvíli neplakali andělé," řekl jezuitský kněz a blízký Mugabeho přítel Mukonori o klíčovém okamžiku historie tohoto jihoafrického státu.
Mugabeho prý také zlomilo, když viděl mnohatisícový dav požadující jeho rezignaci, který se sešel v Harare ve stejných místech, kde se v roce 1980 stal prvním premiérem nezávislého Zimbabwe.
Po 37 letech v pozici lídra Zimbabwe se Mugabeho pád odehrál velmi rychle. Ještě 6. listopadu kvůli "známkám neloajality" odvolal Mnangagwu z pozice prvního viceprezidenta, čímž se výrazně uvolnila cesta k moci první dámě Grace Mugabeové. Rozhodnutí ale mobilizovalo Mnangagwovy spojence ve vedení armády, která 15. listopadu obsadila vládní budovy a zadržela vlivné Mugabeho stoupence a nastartovala tak střídání prezidentů.
Následné vyjednávání o podmínkách Mugabeho rezignace Mukonori zprostředkovával společně s několika vládními vyjednávači. Grace Mugabeová, jejíž mocenské ambice a spory s Mnangagwou do velké míry převrat způsobily, měla údajně v procesu okrajovou roli. Mugabeová si je prý "vědoma" svého podílu na historických událostech, ale nevěří, že "všechno" je její vina.
Mugabe, po jehož éře se Zimbabwe nachází v katastrofální ekonomické situaci, nakonec výměnou za uvolnění prezidentského úřadu dostal od představitelů ZANU-PF záruku, že on ani jeho žena nebudou trestně stíháni. Exprezident tak může v poklidu dožít ve vlasti. "Kam jinam by šel?" zasmál se na otázku, zda Mugabe zůstane v Zimbabwe, Mukonori.