Zimbabwe má nového prezidenta. "Krokodýl" Mnangagwa složil přísahu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 11:22
Na Národním sportovním stadionu v Harare složil prezidentskou přísahu 75letý Emmerson Mnangagwa. V čele Zimbabwe nahradil dosud jediného postkoloniálního lídra země Roberta Mugabeho.
Emmerson Mnangagwa (uprostřed) na své inauguraci.
Emmerson Mnangagwa (uprostřed) na své inauguraci. | Foto: ČTK

Harare - Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa v pátek v Harare složil prezidentskou přísahu.

V čele Zimbabwe nahrazuje letitého šéfa státu Roberta Mugabeho, který Mnangagwu nedávno sesadil. Vyvolal tím armádní převrat, po kterém sám rezignoval. Svému nástupci zanechal rozvrácenou ekonomiku.

Inauguraci Mnangagwy na Národním sportovním stadionu přihlížely desítky tisíc lidí a také prezidenti Botswany, Zambie a Mosambiku.

Pětasedmdesátiletý politik by měl Zimbabwe vést do voleb plánovaných na léto 2018.

Mnangagwa se ve středu vrátil do vlasti z Jihoafrické republiky, kde po odvolání z bezpečnostních důvodů pobýval.

Emmerson Mnangagwa

Emerson Mnangagwa, nový prezident Zimbabwe

- narodil se 15. září 1942 v oblasti Zvishavana na jihozápadě nynějšího Zimbabwe.

- vyrostl v sousední Zambii a v 60. letech se zapojil do boje za nezávislost proti menšinové bělošské vládě tehdejší britské Rhodésie. Byl zatčen a ve vězení strávil deset let.

- tehdy údajně získal kvůli své tvrdosti přezdívku "krokodýl", jednou řekl, že se tehdy "naučil ničit a zabíjet".

- od získání nezávislosti v roce 1980 zastával Mnangagwa několik důležitých ministerských funkcí - byl ministrem obrany, financí či státní bezpečnosti.

- v roce 1983 vedl brutální represe pořádkových sil v údajně protistátně zaměřených provinciích Matabeleland na západě a Midlands ve středu země, které si vyžádaly až 20 000 mrtvých.

- jako ministr spravedlnosti stál za vyvlastňováním bělošských farem v zemi.

- v roce 2008 se aktivně zapojil po boku Mugabeho do násilností a údajně stál za falšováním výsledků prezidentských voleb, ve kterých byl Mugabe podle některých informací poražen, ale i tak se udržel u moci.

- je ženatý a má dvě děti, je taky jedním z nejbohatších mužů režimu.

Mnozí komentátoři se obávají, že jeho jmenování nepřinese skutečnou změnu. Jako dlouholetý Mugabeho spojenec měl výrazný podíl na represích starého režimu. Pro svou drsnost a politickou mazanost si vysloužil přezdívku "krokodýl".

Mnangagwa působil mimo jiné jako šéf bezpečnosti a je populární mezi generály, kteří 15. listopadu de facto převzali v Zimbabwe moc. Od té doby drželi vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.

Mugabe odvolal Mnangagwu 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že jevil "známky neloajálnosti".

Podle médií se tak měla uvolnit cesta k nástupnictví pro Mugabeho choť Grace, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Mugabe, dosud jediný postkoloniální lídr Zimbabwe, rezignoval v úterý po téměř 30 letech v úřadě. Výměnou dostal imunitu před stíháním pro sebe i svou manželku.

Odchod třiadevadesátiletého autoritářského prezidenta přivítaly davy v ulicích Harare a příznivé reakce zazněly i od zahraničních státníků.

Mugabe zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin. Bez práce je v zemi podle největší zimbabwské odborářské organizace až 90 procent lidí v produktivním věku a extrémní chudoba postihuje asi pětinu populace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy