Soul - Posádka potopeného jihokorejského trajektu Sewol s 476 lidmi na palubě nejenže ztroskotání lodi zavinila a nezvládla následnou evakuaci, ona navíc ani nebyla první, kdo přivolal pomoc.
Dřív než námořníci na můstku si totiž vážnost situace uvědomil jeden z 376 středoškoláků a ze svého mobilního telefonu zavolal na tísňovou linku.
"Pomozte nám prosím. Jsme na lodi a myslím, že se potápí," křičel chlapec rozrušeným hlasem.
Podle agentury Reuters se dovolal tři minuty poté, co loď o výtlaku 6825 tun udělala poslední osudový obrat. Než operátoři chlapce přepojili na příslušné stanoviště pobřežní stráže, uplynuly další dvě minuty. Trajekt se už v té době rychle plnil vodou a začínal se potápět.
Mezitím už stačilo zavolat o pomoc dalších dvacet dětí.
Už 113 mrtvých
Počet potvrzených obětí ztroskotání jihokorejského trajektu Sewol se prozatím zastavil na 108. Přes 190 dalších úřady stále evidují jako pohřešované.
Novou statistiku lodního neštěstí zveřejnila korejská pobřežní stráž. Chlapec, který jako první zavolal o pomoc, je mezi pohřešovanými.
Trajekt ztroskotal minulý týden, ve středu ráno místního času, nedaleko pobřeží Korejského poloostrova, a to během třináctihodinové plavby na ostrov Čedžu. Na palubě v té době bylo 339 dětí a učitelů na školním výletě.
Kapitán je vrah, prohlásila prezidentka
Osmašedesátiletý kapitán ve chvíli, kdy se trajekt začal potápět, vyzval cestující, aby zůstali v kajutách. Evakuaci nařídil až za více než půl hodiny, což bylo pro mnohé lidi v podpalubí pozdě.
Kapitán lodi a větší část posádky se přitom ocitli mezi 174 zachráněnými trosečníky. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje přirovnala postup některých námořníků k vraždě.
Ztroskotání trajektu Sewol je jedním z nejhorších neštěstí v moderních jihokorejských dějinách. Skoro tři stovky obětí si vyžádalo potopení trajektu u západního pobřeží země v roce 1993. O dva roky později zahynulo více než 500 lidí při zhroucení střechy nákupního střediska v Soulu.