Ozvala se rána a začalo peklo, vzpomínají děti z trajektu

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 4. 2014 19:25
Dosavadní bilance lodního neštěstí u pobřeží Korejského poloostrova je hrozivá: ze 457 lidí na palubě se podařilo zachránit 164. Šance, že by přežil někdo další, je minimální.
Během okamžiku se změnil život stovek rodin.
Během okamžiku se změnil život stovek rodin. | Foto: Reuters

Soul - Výlet jihokorejských studentů z předměstí Soulu na turisticky oblíbený ostrov Čedžu se během několika okamžiků proměnil v peklo.

Trajekt, na jehož palubě se plavilo i 325 středoškoláků, podle všeho narazil do skály a začal se rychle potápět.

Přestože ke kolizi došlo nedaleko pevniny, měli přivolaní záchranáři na pomoc velmi málo času. Museli proto bezmocné pasažéry vyzvat, aby si navlékli záchranné vesty, skočili do ledové vody a čekali, zda je pobřežní stráž či soukromé lodě, které rovněž přispěchaly na pomoc, najdou včas.

Z celkem 457 lidí na palubě se jich dosud podařilo zachránit 164. Ti, kdo měli štěstí, teď o hrůze, kterou prožili, podávají svědectví.

"Uslyšeli jsme hlasitou ránu a loď se začala potápět. Lidé se drali na palubu, ta ale byla tak nakloněná, že to prostě nešlo," popsal BBC jeden ze zachráněných cestujících Kim Song-Muk a dodal, že si je jistý, že někteří pasažéři zůstali uvězněni uvnitř, protože se nedostali k únikovým východům.

Lidé křičeli o pomoc, tu jim ale nikdo poskytnout nemohl.

Ránu slyšeli všichni

Zvuk připomínající kolizi popisují všichni přeživší. "Zaslechl jsem burácivý zvuk a trajekt se náhle naklonil. Někteří z mých spolužáků upadli a těžce se zranili. Začali krvácet. Skočili jsme do vody a pak nás vytáhli do záchranných člunů," řekl další zachráněný student korejské televizi YTN.

Nedaleko Korejského poloostrova se potápí trajekt se 470 lidmi na palubě.
Nedaleko Korejského poloostrova se potápí trajekt se 470 lidmi na palubě. | Foto: Reuters

Další ze zachráněných pasažérů - Lim Hyung-min - skočit do vody o teplotě pouhých 12 stupňů nechtěl. Z potápějící se lodi ale, podobně jako desítky dalších studentů, vypadl. "Loď se houpala a nakláněla, navzájem jsme se sráželi a naráželi do sebe," vysvětluje.

Oceán byl hrozně studený, spěchal jsem ke člunům a myslel jen na to, že chci přežít.

"Oceán byl hrozně studený, spěchal jsem ke člunům a myslel jen na to, že chci přežít," dodává Lyung-min.

"(Zprvu nás) vyzývali, abychom zůstali v klidu, ale loď už byla ve 45stupňovém náklonu a někteří nemohli ven," potvrdil BBC další přeživší.

Okamžiky hrůzy prožívali - a stále prožívají - i rodiče ztroskotaných dětí. Shromážděni ve škole čekali na jakékoliv informace, které ale nepřicházely, a tak rodiče na zaměstnance školy začali křičet, popisuje agentura AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy