Ruští Noční vlci opustili Vídeň a přejeli do Německa

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2015 20:23
Motorkáři, včetně ruských Nočních vlků, se vydali z Vídně do Německa.
Noční vlci
Noční vlci | Foto: Reuters

Vídeň/Berlín - Skupina zhruba deseti motorkářů, mezi nimiž jsou i členové ruského klubu Noční vlci, v neděli večer přejela z Rakouska do Německa přes hraniční přechod v Bad Reichenhallu.

S odvoláním na hornobavorskou policii o tom informovala agentura DPA. První zastávkou na cestě do Berlína by mohl být Mnichov, podle německého deníku Bild ale plánují bikeři zastávku v Norimberku.

Skupina motorkářů opustila podle ruského velvyslanectví Vídeň kolem 8:30. Žádné další akce na rakouském území prý v plánu nejsou.

Německý deník Bild s odvoláním na zástupce ruské ambasády v Rakousku ale uvedl, že by se motorkáři na své cestě Německem mohli zastavit nejdříve v Norimberku, který je úzce spjat se vzestupem nacistického hnutí. NSDAP tu od roku 1927 pořádala své říšské stranické sněmy.

Podle původních plánů by měli motorkáři z Bavorska pokračovat přes Prahu do saského Torgau, kde se 25. dubna 1945 na Labi setkala americká a sovětská armáda. Cesta Nočních vlků Evropou by pak měla skončit 9. května v Berlíně. Motorkáři tu chtějí údajně oslavit konec druhé světové války a porážku nacistického Německa.

V Simferopolu slavili 1. máj poprvé od ruské anexe. | Video: Rádio Svobodná Evropa

V sobotu motorkáři projeli přes Česko a Slovensko, kde položili věnce v areálu památníku Slavín v Bratislavě. Do Vídně pak dorazila asi dvacítka motorkářů, mezi nimiž byli podle mluvčího rakouské policie Patricka Maierhofera i Slováci, Maďaři a Rakušané, po 19:00 SELČ.

Dva členové ruského klubu Noční vlci pak položili věnec u pomníku padlým sovětským vojákům na Schwarzenberském náměstí, kde na ně čekalo asi 500 lidí včetně místního ruského velvyslance.

V sobotu Německo zrušilo víza přinejmenším třem ruským motorkářům. Ze země je prý vykázalo po příletu na berlínské letiště Schönefeld. Rusko už proti tomuto kroku oficiálně protestovalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy