reklama
 
 

V Česku je několik Nočních vlků. Zúčastnili se pietních akcí

1. 5. 2015 15:34
Podle policejního prezidia zatím nedošlo k žádné mimořádné situaci. Noční vlci se po Česku přepravují spíše auty, kolony motorek se netvoří.

Praha - Česká policie zaznamenala několik lidí, kteří se hlásili k ruské motorkářské skupině Noční vlci. Účastnili se připomínek konce druhé světové války. Kolony motorek se na silnicích netvoří, přepravují se spíš auty. ČTK to v pátek řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Policie podle něj situaci monitoruje a zatím neví o žádných mimořádných událostech.

Podle Bocána policie na jednom ze čtvrtečních pietních aktů v Ostravě zastihla čtyři lidi, kteří měli na oblečení insignie Nočních vlků. "V žádném případě to nebyly osoby, které by se dostaly na motorkách do České republiky avizovanou trasou z Ruska," uvedl.

Policisté také zaznamenali na Přerovsku pohyb aut a dvou motorek, jejichž osádky hlásily svoji příslušnost k Nočním vlkům a zčásti se do EU dostali z Ruska přes Polsko. "Nicméně to, že by zatím se někde pohybovaly nějaké kolony motorkářů tak, jak bylo avizováno předem, to v současné době potvrdit nemohu," dodal mluvčí.

Zaorálek akci označil za provokaci, Zeman mírnil hysterii

České ministerstvo zahraničních věcí před týdnem odmítlo žádost Ruska o asistenci při cestě Nočních vlků Českem. Motorkáři měli podle české diplomacie sami podat příslušným českým orgánům žádosti o povolení. Na rozdíl od Polska ale Česko nechtělo znemožňovat vstup motorkářům, kteří mají platné vízum jiné země v schengenském prostoru a jejichž příjezd je v pořádku i podle české policie.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve uvedl, že chystanou jízdu Nočních vlků Evropou považuje za reakci ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje regionem, šéfdiplomat Lubomír Zaorálek pak dokonce akci nazval provokací. Prezident Miloš Zeman na cestě Nočních vlků nevidí nic špatného, dělá se z toho hysterie, řekl.

Gang ohlásil cestu do Berlína k uctění památky rudoarmějců, kteří před 70 lety padli při osvobozování Evropy na konci druhé světové války. Plánovali projet Běloruskem, Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Rakouskem a Německem. Do německého hlavního města pak chtěli dorazit 9. května.

Z Moskvy ruští motorkáři vyrazili minulou sobotu, ale po bezproblémovém průjezdu Běloruskem jim na bělorusko-polské hranici polské úřady nepovolily vjezd do země. Neuspěla ani skupina, jež chtěla vjet do Litvy, která s Běloruskem sousedí na severozápadě. Spanilou jízdu proto vedení gangu oficiálně odvolalo, šéf skupiny Alexander Zaldostanov potíže s průjezdem označil za "laciný cirkus provinčních měřítek".

autor: ČTK | 1. 5. 2015 15:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama