Noční vlci vzdali spanilou jízdu. Někteří možná pojedou sami

ČTK ČTK
28. 4. 2015 13:49
Šéf Nočních vlků nicméně připustil, že jednotlivci možná trasu absolvují. Problémy s průjezdem Evropou označil za "laciný cirkus provinčních měřítek".
Ruští Noční vlci na polsko-běloruské hranici.
Ruští Noční vlci na polsko-běloruské hranici. | Foto: Reuters

Moskva/Helsinky - Členové ruského motorkářského klubu Noční vlci, jimž německé úřady zrušily schengenská víza potřebná ke vstupu do Evropské unie, svou plánovanou cestu z Moskvy do Berlína neuskuteční.

Novinářům v Moskvě to řekl šéf ruských bikerů Alexandr "Chirurg" Zaldostanov, který sám schengenská víza údajně nedostal.

Někteří motorkáři ale víza mají a trasu možná projedou, dodal.

"Neděláme nic nezákonného. S těmi, kdo do EU mohou, budeme ještě věc projednávat. Kdo splňuje zákonné podmínky, možná se do Evropy vydá. Znovu ale potvrzuji, že nás není ani dvacet," prohlásil vůdce motorkářů na tiskové konferenci.

Stopku vystavili Poláci

Reagoval tak na rozporuplné zprávy o velikosti kolony, která měla původně v úmyslu projet na počest 70. výročí konce druhé světové války z Moskvy přes Minsk, Varšavu, Vratislav, Brno, Bratislavu, Vídeň, Mnichov a Prahu do Berlína.

První etapu z Moskvy do Minsku absolvovalo podle médií od soboty do pondělí několik desítek motorkářů z Ruska, Běloruska a Kazachstánu. O pondělní přejezd z Běloruska do Polska se pokusila už jen zhruba desítka Rusů.

Polské úřady ale po několikahodinové hraniční prohlídce cestu kolony z hraničního přechodu Terespol do Varšavy zakázaly. V pondělí se navíc objevily zprávy, že přinejmenším některým členům ruské kolony německé úřady zrušily platnost schengenských víz. Bez nich nemohou na území žádného státu EU vstoupit.

Noční vlci podle Zaldostanova dosud nedostali oficiální zdůvodnění, proč jim polské úřady cestu v koloně neumožnily.

Už v pondělí vůdce bikerů vyslovil domněnku, že motocyklisté byli zařazeni na sankční seznam. "Oficiální seznamy neexistují, ale jsou i jiné," poznamenal Zaldostanov. "Zajímá nás, proč jsme se tam ocitli a za co. Oficiální zdůvodnění nemáme."

"Laciný cirkus provinčních měřítek"

O důvod polského zákazu se podle finských médií zajímají i Helsinky.

Finská ministryně vnitra Päivi Räsänenová helsinskému rozhlasu řekla, že finské úřady se s žádostí o informaci obrátily na polskou pohraniční stráž. V některých ruských médiích se v pondělí objevily zprávy o tom, že po zamítnutí cesty přes Polsko zvažují Noční vlci náhradní trasu přes Finsko, odkud by trajektem cestovali do Německa.

Räsänenová v rozhlasovém rozhovoru uvedla, že "platná víza ještě nejsou zárukou toho, že vjezd do země je automaticky povolen".

Zaldostanov problémy s průjezdem Evropou označil za "laciný cirkus provinčních měřítek". Obvinil polské úřady, že s ruskými motorkáři "hrají podivnou hru, při níž se zbraní v ruce na hranicích prohledávají bikerům zavazadla a hrabou se v jejich prádle".

 

Právě se děje

Další zprávy