reklama
 
 

Polští pohraničníci nevpustili Noční vlky do země

Aktualizováno 27. 4. 2015 14:49
Členové ruského motorkářského klubu podle úřadů nesplňují podmínky pro vstup do země. Polští motorkáři jsou připraveni jet po "bojové cestě Rudé armády" místo nich.

Varšava - Polská pohraniční stráž nevpustila do země skupinu deseti ruských motorkářů z klubu Noční vlci.

Mluvčí stráže Dariusz Sienicki vysvětlil, že jim v Terespolu nebylo umožněno přejet hranici z Běloruska, protože nesplňovali podmínky.

"Tihle lidé do Polska nevjedou. Každý z nich dostane vlastní zamítavé stanovisko," uvedl Sienicki doslova.

Podle vůdce kolony Andreje Bobrovského zakázaly úřady vjezd jednotlivě každému ze členů kolony, a to údajně bez objasnění příčin.

Bobrovskij vyslovil domněnku, že motorkáři "byli zařazeni do sankčního seznamu".

Jasné instrukce

Ministerstvo zahraničí už v pátek oznámilo, že průjezd nebude umožněn. Přítomnost známé nacionalistické skupiny, loajální prezidentu Vladimiru Putinovi, je v Polsku považována za provokaci.

Prohlídka na polském hraničním přechodu trvala podle ruských i polských novinářů několik hodin a byla velmi podrobná.

Jak s odvoláním na zdroje z polské vlády napsal polský deník Gazeta Wyborcza, pohraničníci dostali přesné instrukce. Měli odmítnout všechny Noční vlky, jejichž jména jsou veřejně známá.

Každý z členů kolony tak byl podle novinářů podroben "křížovému výslechu" za přítomnosti čtyř polských úředníků. Pohraničníci se zajímali o cíl a důvod cesty, o místa nocování a počet účastníků výpravy.

Na hranici se podle něj vypravil i zástupce ruské ambasády. Za úkol dostal monitorovat případné porušování práv ruských občanů.

"Klidně pojedeme místo nich"

Na polské straně hranice čekali ruské kolegy polští motorkáři, kterých byla podle agentury TASS víc než stovka.

"Jestli Nočním vlkům třeba jen zkřiví vlas na hlavě, bude to pro nás ostuda. V Polsku jsou všichni bikeři našimi hosty, musíme jim pomáhat a bránit je," řekl ruským novinářům jeden z nich.

Dodal, že pokud se výprava Nočních vlků Evropou neuskuteční, pojedou polští motorkáři po bojové cestě Rudé armády sami místo nich.

Chystají se i jinde

Motorkáři, označovaní za "Putinovy vlky", vyjeli z Moskvy v sobotu a měli naplánovánu cestu při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války.

Už navštívili Katyň, ve Varšavě pak chtěli položit květiny u hrobu Neznámého vojína. Posléze měli v plánu zamířit přes Vratislav, Brno, Bratislavu, Vídeň, Mnichov a Prahu do Berlína.

Úřady v jednotlivých zemích ale daly předem najevo, že udělají maximum pro to, aby akci zabránily. Například berlínská radnice varovala, že průjezd konvoje nepovolí.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí prohlásil, že jeho úřad nemá seznamy Nočních vlků, podle kterých by srovnali podané žádosti o víza. Nemá proto informace, kolik se jich do Polska, respektive do Česka chystá.

"Jsme svobodná země. Pokud k nám někdo dorazí jako fyzická osoba, tak nemáme důvod vůči němu zakročovat, pokud přijel navštívit tuto zemi třeba i v souvislosti s připomenutím si výročí osvobozování této země," řekl.

autor: Zahraničí | 27. 4. 2015 14:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama