Motorkáři z Nočních vlků projeli na Slovensko, v úterý prý zamíří do Brna

ČTK ČTK
2. 5. 2016 20:55
Skupina motorkářů z ruského klubu Noční vlci přes odpor polských pohraničníků pronikla do schengenského prostoru a nachází se na Slovensku. Zpravodajce agentury TASS to v pondělí řekl šéf bikerů Andrej Bobrovskij. Jak se na Slovensko dostali, odmítl upřesnit. "Je to tajemství," řekl podle TASS Bobrovskij a dodal, že v úterý zamíří do Brna. Ve městě se chtějí spojit s jinou skupinou motorkářů, která do Evropské unie pronikla již dříve.
Jízda Nočních vlků.
Jízda Nočních vlků. | Foto: Reuters

Varšava/Moskva - Motorkářům ruského klubu Noční vlci se podařilo dostat do schengenského prostoru. O přechod přes bělorusko-polské hranice se snažili už včera, polští pohraničníci je ale do země nevpustili. V pondělí skupina pronikla na Slovensko.

Jak se tam dostali, nikdo z motorkářů neprozradil. "Je to tajemství," řekl zpravodajce agentury TASS šéf bikerů Andrej Bobrovskij. Dodal, že v úterý zamíří do Brna, kde se chtějí spojit s jinou skupinou motorkářů, která do Evropské unie pronikla již dříve.

Jde zřejmě o několik ruských bikerů, kteří podle ruských médií projeli do Polska před oficiálním zahájením výpravy. Do kolony směřující do Berlína se navíc zapojili také motorkáři z Polska, Německa, Slovenska a České republiky. Tato skupina v pondělí podle TASS dorazila do polské Vratislavi. V úterý navštíví Osvětim a pak zamíří do Česka.

Bobrovskij tvrdí, že na Slovensku se teď nachází dvacítka Nočních vlků. "V příštích dnech se naše řady rozšíří o další účastníky výpravy. Až přijedeme do Berlína, bude nás několik set," netajil svůj optimismus biker.

Ruské úřady i média věnují anabázi motocyklistů mimořádnou pozornost, protože k jejich hnutí se hlásí i prezident země Vladimir Putin. Šéf Kremlu čas od času navštěvuje jejich akce, které kritici označují za srazy krajních nacionalistů a pravicových radikálů. Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Průjezdu Evropou se neúčastní. Proti postupu polských úřadů podala Moskva diplomatický protest.

Motorkáři mají namířeno do Berlína, kde chtějí 9. května uctít památku vojáků Rudé armády padlých za druhé světové války. Jejich trasa měla vést přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko.

 

Právě se děje

Další zprávy