Noční vlci dostali grant 9 milionů rublů. Mají dětem zahrát hru o lásce k Rusku s dědou Mrázem

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
11. 12. 2015 20:45
Motorkářský gang slíbil, že pro děti uspořádá představení, ve kterém bude podporovat patriotismus, rodinné hodnoty a lásku k Rusku. Od Svazu žen dostali rekordních devět milionů rublů. Motorkáři na svých stránkách napsali, že představení bude prosyceno pravoslavím i ruskou lidovou moudrostí, "která je tak nezbytná pro mladé pokolení."
Motorkářský gang Noční vlci.
Motorkářský gang Noční vlci. | Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Moskva - Motorkářský klub Noční vlci získal devět milionů rublů na uspořádání představení pro děti s dědou Mrázem. Prý v nich budou propagovat rodinné hodnoty.

Alespoň tak rozhodnutí vysvětlila předsedkyně Svazu žen Ruska Jekatěrina Lachovová, která o rozdělování prezidentských grantů rozhodovala. V žádosti o grant motorkáři napsali, že udělají představení, ve kterém "se skloubí realita našich dnů, patriotismus a které odráží jasné názory Nočních vlků na události v Rusku a ve světě. V pohádkové, a tudíž dětem přístupné formě najdou svůj odraz historické a duchovní dědictví ruského lidu a současné problémy Ruska".

Na svých webových stránkách se Noční vlci zase chlubí, že "představení je prosyceno významy: pravoslavím, láskou ke své vlasti, ruskou lidovou moudrostí, která je tak nezbytná pro mladé pokolení, aby se z nich stali noví Alexandrové Něvští, Suvorovové a Gagarinové".

Novoroční představení, zvané jolka, jsou tradicí ze sovětských dob. V roce 1935 člen politbyra Pavel Postyšev navrhl zavedení nové tradice, která by nahradila vánoční stromeček. Rodiče chodí od té doby s dětmi na přestavení s dědou Mrázem a Sněhurkou, které má často nějaký poučný příběh a na konci děti dostanou dárek.

V případě Nočních vlků samozřejmě nesmí chybět motorky a další atributy, které tradiční jolky nepředpokládají. Motorkáři je již téměř deset let pořádají ve svém moskevském klubu Sexton, zařízeném ve stylu postapokalyptických filmů. Je to pro ně dobrý byznys. Lístky na představení stojí dva tisíce rublů pro dítě a 1500 pro dospělý doprovod. Noční vlci tvrdí, že místa na všechna představení jsou již zarezervovaná.

Noční vlci.
Noční vlci. | Foto: Reuters

Pro Noční vlky to není nic nového, pořádáním kostýmovaných show se tento motorkářský klub proslavil. Ruská televize vysílala v přímém přenosu jejich představení, znázorňující návrat Krymu. V show jezdily nejen motocykly, ale i obrněné transportéry. Objevovali se zde představitelé "kyjevské junty" nebo dokonce "amerického imperialismu". Prezident klubu Alexandr Zaldostanov, přezdívaný Chirurg, prohlašoval, že tato show byla nejlepší, jakou kdy uspořádal.

Zaldostanov si cení své blízkosti k Vladimiru Putinovi, který několikrát navštívil jeho akce. Šéf motorkářů zase nedávno seděl mezi čestnými hosty, když ruský prezident přednášel své poselství Federálnímu shromáždění. Tyto dobré vztahy s Kremlem jsou pro Noční vlky finančně výhodné. V létě dostali prezidentský grant ve výši 12 milionu rublů na vybudování vlasteneckého mládežnického centra Patriot vedle krymského Sevastopolu.

Částka devíti milionů rublů je nejvyšší z grantů, které Svaz žen Ruska rozděloval. Tato organizace dostala od prezidentské kanceláře 83 milionu rublů, které měla rozdělit projektům věnovaným rodině, podpoře dětí-invalidů a ochraně mateřství.

 

Právě se děje

Další zprávy