V Berlíně slavily konec války tisíce lidí i s Nočními vlky

ČTK ČTK
9. 5. 2015 15:17
Ve čtvrti Treptow se shromáždil pestrý dav, který podle odhadu policie vytvořilo kolem 12 000 lidí, mezi nimiž bylo hodně Rusů, ale i váleční veteráni.
Oslavy výročí konce druhé světové války u památníku sovětských vojáků v Treptowském parku v Berlíně.
Oslavy výročí konce druhé světové války u památníku sovětských vojáků v Treptowském parku v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - U památníku sovětských vojáků v Treptowském parku v Berlíně se dnes u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války sešly tisíce lidí. Nemalý počet z nich byl zvědavý na Putinovy ruské motorkáře Noční vlky, kteří položením věnců a květin u památníků v německé metropoli zakončili svou původně spektakulárně zamýšlenou jízdu z Moskvy napříč střední Evropou.

Ve čtvrti Treptow se shromáždil pestrý dav, který podle odhadu policie vytvořilo kolem 12 000 lidí, mezi nimiž bylo hodně Rusů, ale i váleční veteráni. Někteří přítomní třímali někdejší sovětské vlajky, jiní se vyzdobili ruskými trikolorami s dvouhlavým orlem a objevily se i staré uniformy bývalé východoněmecké armády. Nechyběly samozřejmě ani kožené bundy motorkářů a jejich sympatizantů. Všemu pak přihlíželo množství pouhých zvědavců.

Květy a věnce k uctění památky padlých osvoboditelů od nacismu se dnes v Berlíně kladly i v centru u Braniborské brány. Přišli s nimi mimo jiné i velvyslanci řady zemí, včetně ruského ambasadora Vladimira Grinina, který zdůraznil, že konec války je důležité si připomínat, "pro nás a pro všechny".

Bez jakýchkoli incidentů u berlínských památníků vzpomněli obětí války i ruští motorkáři z klubu Noční vlci, který v rámci oslav jubilea konce druhé světové války uspořádal kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína. Z původně zamýšlených desítek členů ale do cíle dorazila jen hrstka, a to někteří ani ne na motorkách. Družinu místo nich cestou doplnili sympatizanti i jezdci z jiných zemí.

Noční vlci si cestu do Berlína naplánovali přes Bělorusko, Polsko, Česko, Slovensko a Rakousko. Jízda vyvolala nevoli zejména v Polsku, jehož úřady konvoji zakázaly vjezd do Evropské unie. Výprava tím značně prořídla a omezila se na jednotlivce. V Česku a v Německu si ruské motorkáře a jejich doprovod zkontrolovali policisté.

Plán Nočních vlků, kteří se těší podpoře ruského prezidenta Vladimira Putina, byl na Západě přijat s podezřením na provokaci vzhledem ke konfliktu na východě Ukrajiny a podpoře, včetně vojenské, tamních proruských separatistů Moskvou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy