Islamisté v Mosulu zuří. Jejich britské nevěsty jim uprchly

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 5. 2015 15:24
Šestnáctileté studentky z Londýna se vydaly do Islámského státu. Těsně před sňatkem s teroristy se ale daly na útěk. Teď se ukrývají někde v Mosulu.
Mosul je v rukou islamistů od loňského roku. (Na videu vidíte záběry z bezpečnostních kamer na tureckém letišti, které zachycují tři britské nevěsty islamistů.)

Mosul/Londýn - Spojené království se zatajeným dechem sleduje zprávy o třech šestnáctiletých školačkách, které se na poslední chvíli vysmekly ze spárů přidělených manželů z řad bojovníků Islámského státu a snaží se dostat domů.

Do té doby bezproblémové studentky před několika měsíci propadly islamistické propagandě a - aniž by jejich rodiče, příbuzní či kamarádi cokoliv tušili - utekly z domova, aby se přidaly k teroristům.

Letos v únoru odletěly z Londýna do Turecka, odkud pak přešly hranici s Islámským státem ovládanou částí Iráku.

Euforie ale netrvala dlouho. Když dívky poznaly, jaké to je, žít v Islámském státě, všechno si rozmyslely. Bylo ale pozdě. Patřily už totiž budoucím manželům, ozbrojencům odhodlaným zemřít ve jménu Alláha.

Identita dívek není známa. Servery The Daily Mail a International Business Times ale s odvoláním na své zdroje píší, že se jedná o Šhamímu Begumovou, Amiru Abásovou a Kadizu Sultánovou z elitní střední školy Bethnal Green Academy ve východním Londýně.

Trojice studentek se prý nechala inspirovat svou o rok mladší spolužačkou, jež do Islámského státu uprchla v prosinci minulého roku.

Skrývají se někde ve městě

Zda se dívky ze spárů fanatiků dostaly, není jasné. Nikdo totiž netuší, kde se právě nacházejí.

Poslední informace o jejich pohybu se objevily na Facebooku, konkrétně na profilu iráckého blogera s přezdívkou Mosul Eye. Ten o dění uvnitř Islámského státu pravidelně informuje v angličtině i arabštině.

Autenticitu jeho příspěvků nelze ověřit, v mnoha případech se však potvrdila.

"Podle posledních zpráv jsou stále na útěku, ale zatím se nedostaly z Mosulu. Ozbrojenci Islámského státu po nich intenzivně pátrají, zatím je však nedostihli," stojí v nejaktuálnějším příspěvku.

Mají se kam vrátit?

"O těch zprávách víme a po dívkách pátráme," řekl mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Podle posledních zpráv jsou stále na útěku, ale zatím se nedostaly z Mosulu, ozbrojenci Islámského státu po nich intenzivně pátrají, zatím je však nedostihli.

Problém je v tom, že není jasné, co by nastalo, pokud by se dívky dostaly na svobodu. Spojené království totiž, podobně jako další evropské země, považuje navrátilce z území ovládaných islamisty za hrozbu, a dívky by tak vůbec nemusely být vpuštěny zpět do rodné země.

"Posuzujeme to případ od případu," reagovala na přímý dotaz serveru deníku The Guardian ministryně vnitra Theresa Mayová.

Na posuzování žádosti o návrat je však ještě brzy. Už zmiňovaný Mosul Eye totiž v dřívějších příspěvcích na Facebooku vyzýval všechny, koho se to týká, aby smazali veškeré elektronické stopy, protože islamisté prohledávají dům po domu, po děvčatech usilovně pátrají a zabavují počítače, mobily a další elektroniku. 

"Prosím, smažte z historie vyhledávání všechno, co se týká politiky, Islámského státu, obsahu pro dospělé, hudby, filmů a provládních stránek. A šiřte tuto výzvu dál. Než se to přežene, můžeme se načas odmlčet," napsal ještě Mosul Eye.

Pokud jsou dívky stále na útěku, pohybují se bez pomoci ve městě, kde dostávají majitelé obchodů běžně šedesát rán bičem za to, že nezavřou v době modliteb, nebo za to, že si před vchodem zapálí cigaretu.

Krom ran bičem, mlácení a úderů elektrickým proudem zná právo Islámského státu ještě popravu, mnohdy přímo na ulici.

 

Právě se děje

Další zprávy