Vraždu vůdce opozice Němcova zorganizoval bývalý čečenský důstojník, tvrdí Moskva. Advokát nevěří

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2015 19:26
Za vraždou ruského opozičního politika Borise Němcova stojí podle ruských vyšetřovatelů bývalý důstojník čečenského praporu Sever Ruslan Muchudinov. Po muži bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání. Advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov uvedl, že vyšetřovatelé se tímto krokem pouze snaží odvést pozornost od nejbližšího okolí čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Vůči ostatním podezřelým z nájemné vraždy Němcova má být podle mluvčího vyšetřovatelů vzneseno definitivní obvinění ještě během dne.
Snímek z pohřbu Borise Němcova. Ilustrační foto.
Snímek z pohřbu Borise Němcova. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští vyšetřovatelé označili za objednavatele a organizátora vraždy opozičního politika Borise Němcova bývalého důstojníka čečenského praporu Sever Ruslana Muchudinova, po kterém vyhlásili mezinárodní pátrání.

Advokát pozůstalých ale označil tento krok za manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova.

"Vůči Ruslanu Muchudinovovi, který se jeví objednavatelem a organizátorem zločinu (...), jakož i vůči dalším nezjištěným osobám, plánujeme vést oddělené vyšetřování," řekl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Obviněni budou i další podezřelí

Dalšími podezřelými z nájemné vraždy Němcova jsou Zaur Dadajev, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Proti čtyřem z nich - včetně Dadajeva, který střílel - vyšetřovatelé vznesli definitivní obvinění. Páté obvinění má brzy následovat.

Stíhání dalšího podezřelého, Beslana Šavanova, bylo minulý měsíc ukončeno, protože se při zatýkání v čečenské metropoli Grozném vyhodil do povětří.

Vyšetřování má podle Markina skončit příští měsíc, což znamená, že vyšetřovatelé předají případ soudu. "Spoluvinu všech obviněných potvrzují shromážděné důkazy, jakož i více než 70 znaleckých posudků a výslechy svědků," řekl mluvčí.

Vraždu si objednali vysoce postavení lidé, tvrdí advokát

Advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov zapochyboval o roli, kterou vyšetřovatelé přisoudili Muchudinovovi. "Ano, mohl být organizátorem na nejnižší úrovni. Ale vraždu si objednali vysoce postavení lidé," řekl. Vyšetřovatelé tak podle advokáta postupují, "aby odvedli pozornost od nejbližšího okolí Kadyrova", ani nemluvě o tom, že ani netuší, kde se Muchudinov skrývá.

Podle médií by to mohlo být v arabských emirátech anebo v Čečensku, kde prý nalezl útočiště i další nedopadený podezřelý, bývalý velitel roty z praporu Sever Ruslan Geremejev. Muchudinov prý byl jeho řidič.

Podle vyšetřovatelů Muchudinova usvědčují výpovědi obviněných Zaura Dadajeva a Anzora Gubaševa, podle kterých jim za politikovu vraždu nabídl 25 milionů rublů (asi 8,5 milionu Kč).

Opozice z vraždy obviňuje ruské vedení

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února na mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina.

Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, a to i za přístup k ukrajinské krizi. Než byl zavražděn, chystal se publikovat důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů. Publikaci, shrnující dosud známá fakta a podezření, posléze dokončili a zveřejnili Němcovovi spolupracovníci.

Moskva zapojení do konfliktu popírá, i když prezident Vladimir Putin tento měsíc připustil, že Rusko má na východě Ukrajiny své lidi plnící vojenské úkoly. Ale popřel, že by Rusko do Donbasu vyslalo pravidelné jednotky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy