Dcera zavražděného Němcova převzala v Polsku Cenu Solidarity

ČTK ČTK
4. 8. 2015 19:33
Ocenění předal prezident Bronislaw Komorowski a někdejší předák legendární odborové organizace Solidarita Lech Walesa. Žanna Němcovová část peněz věnuje na projekty na Ukrajině.
Žanna Němcovová
Žanna Němcovová | Foto: ČTK

Varšava - Dcera zavražděného ruského opozičního politika a kritika Kremlu Borise Němcova v Polsku převzala Cenu Solidarity.

Žanna Němcovová při slavnostním ceremoniálu řekla, že část peněz věnuje na projekty na Ukrajině.

"Mnoho Rusů nesdílí názory tamních představitelů ohledně Ukrajiny a velmi kvůli tomu trpí," vysvětlila Němcovová.

Z Ruska odjela kvůli výhružkám

Z Ruska odjela kvůli výhrůžkám několik týdnů poté, co nedaleko Kremlu byl letos 27. února zavražděn její otec, do té doby nejvýraznější tvář protiputinovské opozice. V současnosti pracuje pro německou rozhlasovou a televizní stanici Deutsche Welle.

Ocenění Němcovové předal prezident Bronislaw Komorowski a exprezident a někdejší předák legendární odborové organizace Solidarita Lech Walesa.

Komorowski řekl, že ocenění patří také všem Rusům, kteří si myslí, že aby jejich vlast byla veliká, "nemusí být Ruskem, kterého se jiní bojí".

S Cenou Solidarity se váže částka ve výši celkem čtyř milionů zlotých (25,9 milionu korun). Poprvé byla udělena loni k příležitosti 25. výročí konání polosvobodných voleb v Polsku.

Jejím prvním nositelem se stal Mustafa Džemilev, vůdce krymských Tatarů, kteří v loňském referendu hlasovali proti připojení tohoto dříve ukrajinského poloostrova k Rusku. Džemilev má nyní vstup na Krym zakázaný.

 

Právě se děje

před 6 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy