U břehů Indonésie udeřilo silné zemětřesení. Úřady hlásí první mrtvé

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2016 15:59
Meteorologové zaznamenali silné zemětřesení o síle 7,8 stupně západně od indonéského ostrova Sumatra. Úřady nejprve vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, výstrahu později zrušily. Epicentrum otřesů se nacházelo 808 kilometrů jihozápadně od města Padang, provincie Západní Sumatra. Otřesy vycházely z hloubky 24 kilometrů. Výstraha před tsunami se týkala západní části, severní části Sumatry a autonomní oblasti Aceh.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Jakarta - Mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně bylo ve středu zaznamenáno západně od indonéského ostrova Sumatra. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indonéský meteorologický ústav.

Úřady nejprve vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, ale pak je opět odvolaly. Výstrahy se týkaly západní části, severní části Sumatry a autonomní oblasti Aceh.

V Západní Sumatře byl zaznamenán výpadek mobilního telefonického spojení. Úřady ale mezi sebou komunikují vysílačkami.

Japonští seismologové naměřili dokonce sílu zemětřesení na 8,3 stupně Richterovy škály.

Rovněž australský meteorologický úřad nejdříve vydal varování kvůli tsunami pro Kokosové a Vánoční ostrovy, výstrahu však vzápětí zrušil.

Zemětřesení si podle záchranářů vyžádalo oběti na životech. Kolik lidí zemřelo ale není zatím jasné. "Jsou tu oběti," potvrdil agentuře Reuters zástupce šéfa indonéské pátrací a záchranné agentury, bez toho aniž by uvedl další podrobnosti.

Škody zatím nejsou hlášeny. V oblasti nyní vládne noc a proto bude na bilanci následků otřesů nutné počkat až po východu slunce ve čtvrtek místního času (v noci na čtvrtek SEČ).

Epicentrum otřesů se nacházelo 808 kilometrů jihozápadně od města Padang, které je metropolí provincie Západní Sumatra. Otřesy vycházely z hloubky 24 kilometrů.

Záchvěvy pocítili i obyvatelé souostroví Mentawai, Kokosových ostrovů a Vánočního ostrova, mezi nimiž varování před cunami, které dočasně vydala i Austrálie, vyvolalo paniku. Lidé prchali do vyšších poloh a rybáři se na pobřeží snažili zajistit své lodě před silnějšími příboji.

V prosinci 2004 postihlo oblasti Indického oceánu zemětřesení o síle 9,1 stupně, po kterém následovala přívalová vlna tsunami. Katastrofa si vyžádala více než 230 tisíc mrtvých.

Indonésie leží v oblasti, kde na sebe narážejí litosferické desky. Zemětřesení jsou zde proto častá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy