U břehů Indonésie udeřilo silné zemětřesení. Úřady hlásí první mrtvé

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2016 15:59
Meteorologové zaznamenali silné zemětřesení o síle 7,8 stupně západně od indonéského ostrova Sumatra. Úřady nejprve vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, výstrahu později zrušily. Epicentrum otřesů se nacházelo 808 kilometrů jihozápadně od města Padang, provincie Západní Sumatra. Otřesy vycházely z hloubky 24 kilometrů. Výstraha před tsunami se týkala západní části, severní části Sumatry a autonomní oblasti Aceh.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Jakarta - Mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně bylo ve středu zaznamenáno západně od indonéského ostrova Sumatra. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indonéský meteorologický ústav.

Úřady nejprve vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, ale pak je opět odvolaly. Výstrahy se týkaly západní části, severní části Sumatry a autonomní oblasti Aceh.

V Západní Sumatře byl zaznamenán výpadek mobilního telefonického spojení. Úřady ale mezi sebou komunikují vysílačkami.

Japonští seismologové naměřili dokonce sílu zemětřesení na 8,3 stupně Richterovy škály.

Rovněž australský meteorologický úřad nejdříve vydal varování kvůli tsunami pro Kokosové a Vánoční ostrovy, výstrahu však vzápětí zrušil.

Zemětřesení si podle záchranářů vyžádalo oběti na životech. Kolik lidí zemřelo ale není zatím jasné. "Jsou tu oběti," potvrdil agentuře Reuters zástupce šéfa indonéské pátrací a záchranné agentury, bez toho aniž by uvedl další podrobnosti.

Škody zatím nejsou hlášeny. V oblasti nyní vládne noc a proto bude na bilanci následků otřesů nutné počkat až po východu slunce ve čtvrtek místního času (v noci na čtvrtek SEČ).

Epicentrum otřesů se nacházelo 808 kilometrů jihozápadně od města Padang, které je metropolí provincie Západní Sumatra. Otřesy vycházely z hloubky 24 kilometrů.

Záchvěvy pocítili i obyvatelé souostroví Mentawai, Kokosových ostrovů a Vánočního ostrova, mezi nimiž varování před cunami, které dočasně vydala i Austrálie, vyvolalo paniku. Lidé prchali do vyšších poloh a rybáři se na pobřeží snažili zajistit své lodě před silnějšími příboji.

V prosinci 2004 postihlo oblasti Indického oceánu zemětřesení o síle 9,1 stupně, po kterém následovala přívalová vlna tsunami. Katastrofa si vyžádala více než 230 tisíc mrtvých.

Indonésie leží v oblasti, kde na sebe narážejí litosferické desky. Zemětřesení jsou zde proto častá.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy