Tchaj-wan zasáhlo silné zemětřesení. Zemřelo nejméně 14 lidí, přes sto jich je nezvěstných

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2016 16:51
Silné zemětřesení na Tchaj-wanu si vyžádalo nejméně 14 mrtvých, včetně deset dnů staré holčičky. Další stovky osob utrpěly zranění. Ve zříceném 17patrovém bytovém komplexu ve městě Tchaj-nan by navíc mohlo být stále uvězněno několik desítek lidí.
Zemětřesení na Tchaj-wanu
Zemětřesení na Tchaj-wanu | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Silné zemětřesení na Tchaj-wanu si vyžádalo nejméně 14 mrtvých, včetně teprve desetidenní holčičky a malého dítěte. Dalších 477 bylo při otřesech v noci na dnešek zraněno, většinu ale do večera pustili z nemocnice domů. Po nejméně sto lidech záchranáři pátrají, napsala agentura AP s odvoláním na úřady. Podle oficiálních tchajwanských médií se pohřešuje 172 lidí.

Z trosek zříceného sedmnáctipodlažního bytového komplexu ve městě Tchaj-nan se podařilo vyprostit 250 obyvatel. V troskách se nadále nachází podle médií nejméně 30 lidí, přičemž nyní záchranné práce ztěžuje tma.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo dnes ráno kolem 4:00 místního času (pátek 21:00 SEČ) jižní část ostrova Tchaj-wan. "Uděláme maximum pro záchranu všech (přeživších)," uvedl tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou.

Trosky zřícené sedmnáctipodlažní budovy začalo prohledávat 800 vojáků a více než 1200 záchranářů s pomocí žebříků, jeřábu a dalšího vybavení. Obytný komplex se podle svědků složil jako harmonika a z výškové budovy zbyla hromada trosek a pokroucených kovových nosníků. Podle místních sdělovacích prostředků v budově bylo i středisko péče o novorozence a jejich matky.

Pomoc Tchaj-wanu ihned nabídla Čína, která zároveň vyjádřila soustrast všem, kdo při zemětřesení utrpěli jakoukoli újmu. Čínský úřad pro styky s Tchaj-wanem uvedl, že je od otřesů v kontaktu se svými tchajwanským protějškem. Čína nadále pokládá Tchaj-wan za svou odpadlickou provincii a opakovaně ostrov, který se odtrhl v roce 1949, varuje před prosazováním nezávislosti.

"Sledoval jsem televizi a po náhlých otřesech jsem uslyšel zadunění. Otevřel jsem dveře a viděl jsem, jak se protější budova řítí k zemi," uvedl podle Reuters jedenasedmdesátiletý muž žijící v sousedství.

Otřesy zastihly většinu lidí ve spánku. S úsvitem přinesla tchajwanská televize záběry lidí, které záchranáři vyprošťovali ze zřícené výškové budovy, včetně staré dámy s korzetem na krku a dalších zahalených v pokrývkách. Mezi troskami bylo vidět to, co zbylo z jejich běžného života - kousky klimatizace, kovové zábradlí balkónu, pokroucené rámy oken.

Zemětřesení na Tchaj-wanu udeřilo dva dny před oslavami příchodu čínského Nového roku, které jsou nejvýznamnějším rodinným svátkem čínského kalendáře.

Tchaj-wan postihují zemětřesení často, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 tisíc budov.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy