Počet obětí zemětřesení na Tchaj-wanu se zvýšil na 114. Úřady zadržely stavitele zřícené budovy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2016 12:37
Na nejméně 114 stoupl počet obětí silného zemětřesení, které minulou sobotu zasáhlo Tchaj-wan. Drtivou většinu mrtvých záchranáři vyprostili z trosek sedmnáctipodlažního bytového domu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova. Úřady zadržely stavitele a dva architekty, kteří jsou za stav budovy odpovědní. Pád domu ukázal, že byl podle všeho postaven z nevyhovujícího materiálu. Další zemětřesení o síle 6,5 stupně zasáhlo dnes východní část Indonésie, oběti nejsou hlášeny.
Foto: Reuters

Tchaj-wan - Na nejméně 114 již stoupl počet obětí silného zemětřesení, které před týdnem zasáhlo Tchaj-wan. Drtivou většinu mrtvých záchranáři vyprostili z trosek sedmnáctipodlažního bytového domu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova. Jen dva lidé zemřeli na jiných místech ve městě.

"Záchranné práce se dnes nachýlily ke konci," oznámil starosta Tchaj-nanu. Všichni pohřešovaní již byli nalezeni.

Stavitelé šetřili?

Úřady zadržely stavitele a dva architekty, kteří jsou za stav budovy před zřícením odpovědní. Jsou podezřelí ze zabití z nedbalosti, zatím ale nikdo nebyl oficiálně obviněn. Pád domu ukázal, že byl podle všeho postaven s nevyhovujícím materiálem. Na fotografiích z místa neštěstí byly vidět mimo jiné modré plechovky od stolního oleje, které byly patrně použity při stavbě jako výplň ve stěnách.

Veškeré záchranné práce se soustředily zejména na sedmnáctipatrovou budovu. V ní bylo registrováno 256 obyvatel, z trosek domu ale záchranáři vytáhli mnohem více lidí, a tak se ukázalo, že budovu obývalo více osob.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo minulou sobotu ráno místního času jižní část ostrova Tchaj-wan. V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 000 budov.

Země se třásla i v Indonésii. Ta oběti nehlásí

Další zemětřesení, tentokrát o síle 6,5 stupně, zasáhlo dnes východní část Indonésie. Otřesy způsobily výpadek telefonního a rádiového spojení. Úřady zatím nenahlásily žádné oběti.

Podle amerického geologického ústavu USGS byly otřesy zaznamenány v hloubce 30 kilometrů a ve vzdálenosti tří kilometrů od Andekantoru, města na ostrově Sumba v provincii Východní Nusa Tenggara.Podle místních obyvatel způsobily otřesy největší škody na tamějších pozemních komunikacích. Úřady nevydaly v arování před hrozbou vlny cunami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy