Počet obětí zemětřesení na Tchaj-wanu se zvýšil na 114. Úřady zadržely stavitele zřícené budovy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2016 12:37
Na nejméně 114 stoupl počet obětí silného zemětřesení, které minulou sobotu zasáhlo Tchaj-wan. Drtivou většinu mrtvých záchranáři vyprostili z trosek sedmnáctipodlažního bytového domu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova. Úřady zadržely stavitele a dva architekty, kteří jsou za stav budovy odpovědní. Pád domu ukázal, že byl podle všeho postaven z nevyhovujícího materiálu. Další zemětřesení o síle 6,5 stupně zasáhlo dnes východní část Indonésie, oběti nejsou hlášeny.
Foto: Reuters

Tchaj-wan - Na nejméně 114 již stoupl počet obětí silného zemětřesení, které před týdnem zasáhlo Tchaj-wan. Drtivou většinu mrtvých záchranáři vyprostili z trosek sedmnáctipodlažního bytového domu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova. Jen dva lidé zemřeli na jiných místech ve městě.

"Záchranné práce se dnes nachýlily ke konci," oznámil starosta Tchaj-nanu. Všichni pohřešovaní již byli nalezeni.

Stavitelé šetřili?

Úřady zadržely stavitele a dva architekty, kteří jsou za stav budovy před zřícením odpovědní. Jsou podezřelí ze zabití z nedbalosti, zatím ale nikdo nebyl oficiálně obviněn. Pád domu ukázal, že byl podle všeho postaven s nevyhovujícím materiálem. Na fotografiích z místa neštěstí byly vidět mimo jiné modré plechovky od stolního oleje, které byly patrně použity při stavbě jako výplň ve stěnách.

Veškeré záchranné práce se soustředily zejména na sedmnáctipatrovou budovu. V ní bylo registrováno 256 obyvatel, z trosek domu ale záchranáři vytáhli mnohem více lidí, a tak se ukázalo, že budovu obývalo více osob.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo minulou sobotu ráno místního času jižní část ostrova Tchaj-wan. V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 000 budov.

Země se třásla i v Indonésii. Ta oběti nehlásí

Další zemětřesení, tentokrát o síle 6,5 stupně, zasáhlo dnes východní část Indonésie. Otřesy způsobily výpadek telefonního a rádiového spojení. Úřady zatím nenahlásily žádné oběti.

Podle amerického geologického ústavu USGS byly otřesy zaznamenány v hloubce 30 kilometrů a ve vzdálenosti tří kilometrů od Andekantoru, města na ostrově Sumba v provincii Východní Nusa Tenggara.Podle místních obyvatel způsobily otřesy největší škody na tamějších pozemních komunikacích. Úřady nevydaly v arování před hrozbou vlny cunami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy