Jeruzalém/Praha - Byl Mojžíš při smyslech, když mu Hospodin na Hoře Sinaj předával deset přikázání? Podle izraelského vědce Benny Šanona ne.
Ve studii, kterou otiskl tento týden v odborném filozofickém časopise Time and Mind (Čas a mysl), tvrdí, že byl s největší pravděpodobností pod vlivem drog. Konkrétně výtažků z rostlin, které staří Izraelité při svých náboženských rituálech využívali.
"Buď šlo o nadpřirozenou kosmickou událost, čemuž nevěřím, nebo o legendu - a tomu taky nevěřím. Nebo šlo s největší pravděpodobností o událost, která potkala Mojžíše a lid Izraele pod vlivem narkotik," řekl izraelskému rozhlasu profesor a někdejší šéf katedry psychologie poznání na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
Hořící keř a plynutí času
Své závěry opírá o vlastní zkušenosti z brazilských Amazonských pralesů. Na začátku 90. let tam zkoumal psychotropní rostlinu ayahuascu. "Prožil jsem vize, které měly duchovně-náboženské souvislosti," vzpomínal Šanon.
Jak dodává, výtažky Ayahuascy mají obdobný vliv na lidský organismus jako látky získané z kůry akátu. O tomto trnovníku, z jehož dřeva byla postavena Noemova archa, se v Bibli hojně píše.
"Jednou z věcí, jež po požití člověk zažívá, je vizuální zkušenost, vytvořená prostřednictvím zvuků," popsal své zážitky izraelský vědec. Věří, že také zdrogovaný Mojžíš vnímal plynutí času jinak než ve střízlivém stavu.
"To proto Mojžíš myslel, že oheň keř nespaluje. Během času, o kterém si myslel, že uplynul, by už správně shořet měl. V tu chvíli navíc slyšel mluvit Boha," vysvětluje Šanon.
"Ale ne každý požívá tyto rostliny a přináší lidem Tóru," dodává, "na to musíte být Mojžíš".