Syřané jsou z Paroubka nadšeni. Hrál jim totiž do noty

Blahoslav Hruška
29. 2. 2008 15:35
Šéf ČSSD režim dokonce podpořil v otázce Golan
Jiří Paroubek, poslanec za Ústecký kraj
Jiří Paroubek, poslanec za Ústecký kraj | Foto: Ondřej Besperát

Damašek - Prezident Sýrie, předseda parlamentu, náměstek ministra zahraničí a nejvyšší představitelé vládní strany. A to vše kvůli politikovi z Česka, který ani není u moci.

Proč vlastně přichystali syrští politici předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi takové nadstandardní přijetí, které jde nad rámec diplomatického protokolu?

Podle expertů se totiž potřebují zviditelnit, a tak je jim dobrý každý evropský politik, který jim trpělivě naslouchá, veřejně nekritizuje a tu a tam je i  výslovně podpoří.

Přesně tuto hru Paroubek, který se dnes večer vrací ze své několikadenní návštěvy Sýrie, s představiteli autoritativního režimu do puntíku sehrál.

"Paroubek řekl, že Sýrie by měla být součástí jakéhokoliv mírového procesu a žádný Arab by neměl být smířen s tím, když je jim (Arabům - pozn.red.) odejímána země," napsaly o návštěvě šéfa ČSSD Syria Times, oficiální anglicky psaný list vládní strany Baas.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Vyjádření k některým komentářům tisku
Foto: Aktuálně.cz
Jana Hybášková:
O čem Jiří Paroubek nemá ani tušení

"Vyjádřil podporu syrskému právu na znovuzískání okupovaných Golan," pokračuje deník v hodnocení Paroubkova rozhovoru se zástupcem generálního tajemníka Strany arabské socialistické obrody Abdulláhem Ahmarem.

Sporné území Golan, které od roku 1967 Izrael okupuje a nad nímž bdí také jednotky OSN, je přitom předmětem vleklých diplomatických sporů. Poslední jednání mezi Izraelem a Sýrií, s níž je židovský stát de facto stále ve válečném stavu, ztroskotala v roce 2000.

Politici EU o ožehavém tématu Golan přitom mluví velmi opatrně. Když nedávno Sýrii navštívila rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková, přímé odpovědi na budoucnost Golan se vyhnula.

Prezident Bašár Asad pokračuje v represivní politice svého otce Háfize.
Prezident Bašár Asad pokračuje v represivní politice svého otce Háfize. | Foto: Reuters

Režim z okupace Golan těží

Mimo jiné i proto, že syrskému vojenskému režimu okupace Golan svým způsobem vyhovuje.

"Jednak je izraelský zábor Golan oficiálním důvodem pro udržování výjimečného stavu, který slouží jako tvrdý nástroj k pronásledování politických protivníků a kritiků autoritativního režimu. A v neposlední řadě je také důvodem pro značné a státní pokladnu vysilující výdaje na vydržování početných ozbrojených sil," citoval server eretz.cz z neoficiálního dokumentu českého ministerstva zahraničí.

MZV: Nic jsme neorganizovali

Mluvčí ČSSD Květa Kočová odkázala Aktuálně.cz na páteční večerní tiskovou konferenci, na níž Paroubek své syrské angažmá objasní. "U jednání jsem nebyla, takže nechci nic komentovat," řekla.

Černínský palác celou návštěvu považuje za stranickou agendu, a proto se k ní nechce vyjadřovat. Na její přípravě se podle své mluvčí Zuzany Opletalové ani nepodílel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 56 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy