Koledujete si o holokaust, varovali Izraelci Hamás

rak
29. 2. 2008 16:35
Čelíme "novým nacistům", kontroval mluvčí Hamásu
Přípravy na Gazu... jako už tolikrát (Ilustrační foto)
Přípravy na Gazu... jako už tolikrát (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Gaza/Jeruzalém - Vyhrocená situace na hranicích mezi palestinským pásmem Gazy a Izraelem s sebou přinesla nezvyklou slovní přestřelku.

Zprávy o izraelských náletech, palestinských raketách padajících na izraelská města a hlavně mrtvých na obou stranách přerušil výrok zástupce ministerstva obrany židovského státu Matana Vilnaje.

"Větší střelbou raket na sebe (Palestinci) přivedou větší šoa, protože k sebeobraně použijeme veškerou sílu," varoval islamisty z Hamásu.

"Šoa" je v moderní hebrejštině výrazem pro katastrofu. Nejčastěji se ale používá v souvislosti s genocidou židů za druhé světové války, kterou zná svět jako holokaust.

"Čelíme novým nacistům," kontroval Vilnajovým slovům mluvčí Hnutí islámského odporu Sami Abú Zuhrí. "Chtějí zabít a spálit palestinský národ."

Tlak na armádu sílí

Jen za poslední dva dny zemřelo v pásmu Gazy při izraelských náletech nejméně 33 Palestinců, z toho pět dětí. Jeden Izraelec přišel o život při dopadu podomácku vyrobené palestinské rakety na hraniční město Sderot. 

Právě ostřelování raket ze strany palestinských radikálních skupin uvádí Izrael jako hlavní příčinu svých akcí na území ovládaném radikálním Hamásem. Pro řadu poslanců Knesetu (izraelský parlament) to ale není dostatečné.

"Stát Izrael musí učinit strategické rozhodnutí a přikázat armádě, ať se rychle připraví," řekl Tzachi Hanegbi z centristické strany Kadima.

Premiér Ehud Olmert, jenž Hanegbiho partaji šéfuje, zatím s rozhodnutím o rozsáhlé pozemní operaci v pásmu Gazy váhá.

Přípravy na ni nicméně pokračují. Ministr obrany Ehud Barak už dokonce podle izraelského tisku rozeslal světovým lídrům tajné zprávy, které je mají na ofenzivu připravit.

Uznání Západu Hamás zatím nezískal. Možná až uzná Izrael.
Uznání Západu Hamás zatím nezískal. Možná až uzná Izrael. | Foto: Reuters

Aškelon: červený poplach

Střely začaly dopadat také na 120tisícové město Aškelon, jež vyhlásilo červený, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. Podle izraelské armády jde o ruské rakety Grad, vyráběné v Íránu. Dolet mají 23 kilometrů.

Hamás tak má disponovat mnohem účinějšími zbraněmi, než jsou jejich tradiční rakety Kassám.

Islamisté ovládli Gazu loni v létě po krátké občanské válce s konkurenčním hnutím Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten je Západem považován za hlavního partnera při mírových jednáních. Od převratu v chudém přímořském pásmu se uchýlil na Západní břeh Jordánu, okupovaný Izraelem.

Hamás podmiňuje zastavení raketových útoků tím, že také Izrael ukončí své akce na obou palestinských územích. Také požaduje konec blokády, kterou na Gazu Izrael uvalil.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 56 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy