Koledujete si o holokaust, varovali Izraelci Hamás

rak
29. 2. 2008 16:35
Čelíme "novým nacistům", kontroval mluvčí Hamásu
Přípravy na Gazu... jako už tolikrát (Ilustrační foto)
Přípravy na Gazu... jako už tolikrát (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Gaza/Jeruzalém - Vyhrocená situace na hranicích mezi palestinským pásmem Gazy a Izraelem s sebou přinesla nezvyklou slovní přestřelku.

Zprávy o izraelských náletech, palestinských raketách padajících na izraelská města a hlavně mrtvých na obou stranách přerušil výrok zástupce ministerstva obrany židovského státu Matana Vilnaje.

"Větší střelbou raket na sebe (Palestinci) přivedou větší šoa, protože k sebeobraně použijeme veškerou sílu," varoval islamisty z Hamásu.

"Šoa" je v moderní hebrejštině výrazem pro katastrofu. Nejčastěji se ale používá v souvislosti s genocidou židů za druhé světové války, kterou zná svět jako holokaust.

"Čelíme novým nacistům," kontroval Vilnajovým slovům mluvčí Hnutí islámského odporu Sami Abú Zuhrí. "Chtějí zabít a spálit palestinský národ."

Tlak na armádu sílí

Jen za poslední dva dny zemřelo v pásmu Gazy při izraelských náletech nejméně 33 Palestinců, z toho pět dětí. Jeden Izraelec přišel o život při dopadu podomácku vyrobené palestinské rakety na hraniční město Sderot. 

Právě ostřelování raket ze strany palestinských radikálních skupin uvádí Izrael jako hlavní příčinu svých akcí na území ovládaném radikálním Hamásem. Pro řadu poslanců Knesetu (izraelský parlament) to ale není dostatečné.

"Stát Izrael musí učinit strategické rozhodnutí a přikázat armádě, ať se rychle připraví," řekl Tzachi Hanegbi z centristické strany Kadima.

Premiér Ehud Olmert, jenž Hanegbiho partaji šéfuje, zatím s rozhodnutím o rozsáhlé pozemní operaci v pásmu Gazy váhá.

Přípravy na ni nicméně pokračují. Ministr obrany Ehud Barak už dokonce podle izraelského tisku rozeslal světovým lídrům tajné zprávy, které je mají na ofenzivu připravit.

Uznání Západu Hamás zatím nezískal. Možná až uzná Izrael.
Uznání Západu Hamás zatím nezískal. Možná až uzná Izrael. | Foto: Reuters

Aškelon: červený poplach

Střely začaly dopadat také na 120tisícové město Aškelon, jež vyhlásilo červený, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. Podle izraelské armády jde o ruské rakety Grad, vyráběné v Íránu. Dolet mají 23 kilometrů.

Hamás tak má disponovat mnohem účinějšími zbraněmi, než jsou jejich tradiční rakety Kassám.

Islamisté ovládli Gazu loni v létě po krátké občanské válce s konkurenčním hnutím Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten je Západem považován za hlavního partnera při mírových jednáních. Od převratu v chudém přímořském pásmu se uchýlil na Západní břeh Jordánu, okupovaný Izraelem.

Hamás podmiňuje zastavení raketových útoků tím, že také Izrael ukončí své akce na obou palestinských územích. Také požaduje konec blokády, kterou na Gazu Izrael uvalil.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy