Izrael se stáhl z Gazy, nechal za sebou 100 mrtvých

gaz
3. 3. 2008 10:25
Abbás přerušil kontakty i mírová jednání
Policista Hamásu míjí zničené ministerstvo vnitra.
Policista Hamásu míjí zničené ministerstvo vnitra. | Foto: Reuters

Gaza - Izrael stáhl své jednotky z Gazy. Ukončil tak operaci, při které zabil více než 100 Palestinců. Palestinský prezident Mahmúd Abbás kvůli útoku přerušil s Izraelem kontakty.

"Téměř všechny naše jednotky už se vrátily do Izraele," citovala televize Al-Džazíra mluvčího izraelské armády.

Islamistické hnutí Hamás, které Gazu ovládá, izraelské stažení označilo za své "vítězství".

Palestinci: Třetina obětí jsou děti

Podle palestinských lékařů tvořily třetinu obětí izraelského útoku děti a polovinu civilisté. Náčelník izraelského generálního štábu Gabi Aškenázi naopak prohlásil, že 90 procent mrtvých byli ozbrojenci.

Třetina obětí byly děti, tvrdí Palestinci
Třetina obětí byly děti, tvrdí Palestinci | Foto: Reuters

Tel Aviv tvrdí, že operací pouze reagoval na ostřelování svého území podomácku vyrobenými raketami Kassám. Humanitární organizace ho přesto obviňují z masakrů civilistů.

Podle statistik citovaných serverem democracynow.org zabily rakety vystřelované z Gazy za posledních 7 let 13 Izraelců.

Ukončete násilí, vyzývá svět

K okamžitému ukončení násilí židovský stát v neděli vyzvala Evropská unie, OSN a papež Benedikt XIV.

"Předsednictví EU odmítá kolektivní trestání lidí v Gaze. Takovéto aktivity porušují mezinárodní právo," stojí v prohlášení, které vydalo Slovinsko, předsednická země Unie. EU zárověň odsoudila pokračující ostřelování Izraele raketami.

Condi na cestě, vyjednávání zastaveno

Izraelský útok je další ranou mírovým jednáním, které se americký prezident George Bush pokoušel nastartovat loni na podzim konferencí v Annapolisu.

"Vyjednávání je pozastaveno, stejně jako veškeré kontakty s Izraelem na jakékoli úrovni, protože ve světle izraelské agrese nemá takováto komunikace žádný význam," prohlásil mluvčí palestinského prezidenta Nabil Abú Rudeina.

Do Izraele a Palestiny nyní míří americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Setká se jak s Abbásem, tak s izraelským premiérem Ehudem Olmertem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy