Mobilní peníze zažívají boom, průkopníky jsou Afghánci

Jana Černá
10. 3. 2013 9:15
Většina země je negramotná, přesto se nebankovní finanční služby rozvíjí právě zde
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Gramotná je jen necelá třetina jeho populace, přesto Afghánistán vede revoluci ve využívání mobilních finančních služeb.

Ukázalo se totiž, že kromě zvýšení pohodlí zároveň představují účinný prostředek pro boj s kriminalitou a zejména s korupcí, protože odpadá účast nelegálních prostředníků.

Platby mobilem bez nutnosti založení bankovního účtu nebo převod peněz jednoduchou textovou zprávou tak začínají být běžné pro čím dál více Afghánců, píše americký časopis Time.

Služba nazvaná M-Paisa, kterou místní operátor Roshan zavedl ve spolupráci s britským Vodafonem v roce 2009, přinesla zpočátku velké úspory policii.

Poté, co ji strážníci začali využívat pro zasílání platů, klesly policii náklady až o deset procent. Peníze totiž přestaly být zasílány na jména smyšlených strážníků, pod kterými je dříve inkasovali podvodníci.

Ostatním policistům pak platy až o 30 procent stouply. Prostředníci, u kterých mizela značná část výplat, už neměli šanci se k penězům dostat.

Negramotným pomáhá hlasové menu

V zemi, kde kvůli mnoha aférám panuje velká nedůvěra k bankovnímu sektoru, ocenila postupně výhody mobilní peněženky i další odvětví, Roshan se navíc stále snaží rozšiřovat spektrum svých služeb.

Přes M-Paisu lze v současné době nejen dostávat plat a posílat peníze ostatním uživatelům, běžné je i placení mobilem v rozšiřující se síti obchodů, jejichž terminály zároveň slouží i pro výběr peněz. Přes mobil je ale možné i posílat splátky z půjčky.

Ovládání služby staví vzhledem k velké míře negramotnosti na kombinaci textových zpráv a hlasového menu, které je podle webu společnosti dostupné ve dvou místních jazycích a angličtině.

Podívejte se, jak Češi pomáhali s obnovou Afghánistánu:

Peníze lze posílat i ze zahraničí

Ve třicetimilionovém Afghánistánu už M-Paisa překročila hranici prvního milionu uživatelů. Její potenciál je ale mnohem větší, protože mobilní telefon vlastní už více než 40 procent Afghánců. Svoji službu mobilních peněz pak v roce 2012 představili ještě další tři operátoři.

Podle výkonného ředitele newyorské pobočky City Bank Tomasze Smilowicze je ale budoucnost systému ve vytvoření otevřené platformy, kterou bude možné používat bez ohledu na operátora, uvádí Time.

Roshan však v současné době čelí relativně menším výzvám. M-Paisa je rozšířena především v hlavním městě, cílem je tedy zvýšit množství jejích terminálů u obchodníků na venkově.

Zatím poslední velké zlepšení představuje možnost zasílání peněz ze zahraničí, a to prostřednictvím banky Western Union. Existují ale už i smlouvy s místními bankami, které lze využít například při placení inkasa. Tato služba ale zatím není příliš rozšířená.

Průkopníkem mobilní peněženky pro třetí svět byla Keňa, nyní se služba rozšiřuje dále. Výhodu v těchto částech světa představuje i pro místní charitativní organizace, které se při zasílání finančních částek opět mohou vyhnout prostředníkům.

 

Právě se děje

Další zprávy