Afgánští tlumočníci chtějí azyl v Česku, bojí se pomsty

ČTK ČTK
14. 2. 2013 17:20
Afgánští tlumočníci pracující pro české vojáky v misi ISAF se bojí vrátit do vlasti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Mandula / Člověk v tísni

Praha - Afghánští tlumočníci, kteří pracují pro české vojáky ve spojenecké misi ISAF, mají zájem o azyl v České republice. Podle mluvčí generálního štábu, Jany Růžičkové, se bojí pomsty opozičních sil.

Ta by mohla přijít poté, co Češi společně s dalšími koaličními vojáky zemi opustí.

"Samozřejmě obavy tohoto druhu se mezi překladateli objevují. Práce tlumočníků na území Afghánistánu je pro úspěch a bezpečnost operací velmi důležitá, proto jsou logicky ze strany opozičních sil ohroženi," uvedla Růžičková.

Armáda podle ní zájem Afghánců o azyl v České republice zaznamenala. Pro české vojáky v misi namířené proti povstalcům z hnutí Tálibán pracují zhruba dvě desítky tlumočníků.

Situací těch, kteří se obávají o životy, se zabývají ministerstva obrany a zahraničí. Vnitro zatím podobné žádosti o azyl neeviduje.

Afghánci, pracující pro některou z koaličních armád, bývají obviňováni z kolaborace. Stávají se také terčem povstaleckých útoků.

Spojenecké síly sdružené pod hlavičkou mise ISAF se z Afghánistánu pomalu stahují. Letos v zemi po pěti letech skončil český provinční rekonstrukční tým, který působil v provincii Lógar. Stáhnou se i další jednotky.

Velké kontingenty v budoucnu nahradí menší poradní týmy, které budou cvičit afghánské vládní síly.

Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla se do konce roku 2014 počet českých vojáků v Afghánistánu sníží z více než pěti stovek na přibližně 150. Jako první budou odcházet bojové a jako poslední zabezpečovací jednotky.

Stahování spojeneckých armád souvisí s postupným předáváním odpovědnosti za obranu země nově budovaným afghánským vládním silám.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy