Londýn - Počínání telekomunikační společnosti Vodafone Group během egyptského povstání, které vedlo ke svržení diktátora Husního Mubaraka, nepřestává dráždit lidskoprávní aktivisty.
Důvodem je to, že operátor na příkaz bývalého režimu vypnul v době největších střetů mezi demonstranty a tajnou policií svou síť. Ačkoliv po 24 hodinách signál obnovil, bez internetu zůstali Egypťané celých pět dní.
"Jak jste připraveni na krize, které v budoucnu stoprocentně ve více než 70 zemích, ve kterých operujete, nastanou?" tázal se vedení společnosti podle listu The Guardian Brett Solomon z lobbistické organizace Acces.
Telefony pod palcem
Přitom protesty v arabském světě ukázaly, jak rozhodující vliv mohou mít mobilní operátoři na politický vývoj. Obzvlášť pokud se stanou nástrojem v rukou tyranských vlád.
Egyptské úřady už na konci loňského roku přikázaly, aby se více než 400 tisíc držitelů SIM karet povinně zaregistrovalo. Kdo tak neučinil, byl od služby odpojen.
V únoru pak Vodafone rozesílal svým klientům provládní SMS zprávy. "Vzkaz pro každou matku, otce, sestru, bratra, každého upřímného občana: Zachovejte tuto zemi, jejíž národ je věčný," zněla jedna z nich.
Z upřednostňování zisku před lidskými právy obviňují aktivisté také společnosti France Telecom a Etisalat.
Záleží na vládách, ne na nás
Acces proto požaduje, aby v případě krizových událostí telekomunikační společnosti postupovaly podle předem daného protokolu. Měly by svým uživatelům zajistit možnost tísňového volání a rozhodně neblokovat síť na dobu delší, než je pár minut či hodin.
V žádném případě by se neměly podílet na šíření propagandy, shrnul požadavky aktivistů The Guardian.
Šéf Vodafone Group John Bond uvedl, že licence přímo od vlád získala společnost jen v 26 případech. Smlouvy mají podle něj standardní obchodní charakter tak, jak tomu bylo a je v Egyptě.
"Pokud chceme zavést nový přístup a zohlednit lidská práva v oblasti telekomunikací, musíme do diskuse přizvat vedle neziskových organizací a průmyslu především vlády samotné," dodal.