reklama
 
 

Mladý Turek nezemřel na ptačí chřipku

2. 1. 2006 9:15
Ankara - Turecko si prozatím oddechlo. Testy u čtyř dětí hospitalizovaných s podezřením na ptačí chřipku byly negativní.

"Jejich onemocnění  není důsledkem ptačí chřipky a nezpůsobil ho žádný chřipkový virus," prohlásil mluvčí tureckého ministerstva zdravotnictví. Na výsledy testů dvou dalších lidí, kteří byli hospitalizováni spolu s dětmi, se zatím ještě čeká.

Co způsobilo smrt čtrnáctiletého chlapce, který v nemocnici ve městě Van zemřel v noci na dnešek, se zatím neví. "Chlapec zemřel navzdory všem našim pokusům ho zachránit," řekl televizi NTV ředitel nemocnice Husejn Avni Sahin. Lékaři od počátku odmítali potvrdit, že by chlapec zemřel na ptačí chřipku. Podle televizní stanice CNN Turk zemřel na zápal plic, tuto informaci však ministerstvo zdravotnictví nepotvrdilo.

Místní úřady v dané oblasti zpřísnily bezpečnostní opatření.

Horečka a krvácení

Děti ve věku od šesti do patnácti let konzumovaly kuřata v obci Dogubejazit u hranic s Íránem. Zvířata z tohoto chovu byla vybita už před čtrnácti dny poté, co se u nich projevily první příznaky choroby, řekl podle agentury Anadolu primář nemocnice ve městě Van. Měly horečku, kašel a krvácely z dásní.

Stav dalších tří dětí není podle lékařů znepokojivý a jsou léčeny.

Drůbež v obci Dogubejazit bude z bezpečnostních důvodů vybita a bude vyhlášena čtyřicetidenní karanténa, řekl zástupce prefekta Rauf Ulusoj.

Turecko v ohrožení

Doposud byla v Turecku zjištěna dvě ohniska ptačí chřipky. První bylo objeveno v obci Kiziksa počátkem října a druhé minulý týden v obci Aralik, asi 100 kilometrů od Dogubejazitu. Ptáci v oblasti Araliku byli pozitivně testováni na virus H5 ptačí chřipky, ale zatím není známo, zda jde o smrtící virus H5N1, který v Asii zabil od roku 2003 již 70 osob.

V desetikilometrovém okruhu kolem obce byla vyhlášena karanténa a byl zakázán prodej drůbeže. V polovině prosince zde uhynulo 1200 ptáků. Podle mluvčího tureckého ministerstva zemědělství Faruka Demirela budou výsledky analýz prováděné ve Velké Británii známy v první lednový týden.

Veterináři varovali, že Turecko zůstane ohroženo epidemií ptačí chřipky dlouho, protože se nachází na migrační cestě stěhovavých ptáků, kteří jsou pokládáni za roznašeče nebezpečného viru.

autor: Red Zah, ČTK | 2. 1. 2006 9:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama