Lék proti ptačí chřipce nezabírá

Red Zah, Reuters
22. 12. 2005 0:01
Washington - Smrtící virus ptačí chřipky H5N1 je schopen zmutovat a vytvořit nový typ, odolný proti účinkům léku Tamiflu.

V nejhorším případě by tak mohl odstartovat pandemii chřipky a zavinit smrt milionů lidí na celém světě.

Firmy v USA připravují krizový plán ČTĚTE ZDE

Zprávu zveřejnil tým vietnamských vědců v čele s Menno de Jongem, který šetřil případ třináctileté dívky. Ta zemřela, přestože lék užívala od samého počátku choroby. Testy ukázaly, že virus ptačí chřipky se stal vůči účinkům léku Tamiflu odolným.

Pochyby panují i u dalších léků

Na celém světě tato zpráva vzbudila podezření, že lék vyráběný švýcarskou farmaceutickou firmou Roche není schopen zabránit všem případům nakažení.

Kromě pochybností kolem Tamiflu se objevily zprávy, že také výrobek britské společnosti GlaxoSmithKline, prodávaný pod názvem Relenza, není schopen mutaci viru H5N1 čelit.

Virus ptačí chřipky H5N1 zabil jen od roku 2003 celkem jednasedmdesát lidí v pěti asijských zemích - Indonésii, Thajsku, Vietnamu, Číně a Kambodži. U většiny z nich se předpokládá, že se nakazili od infikovaných ptáků.

PŘEČTĚTE SI: Jižní Asie čeká tažné ptáky s obavou

Momentálně je virus mezi lidmi špatně přenositelný. Lékaři se ale obávají, že by mohl zmutovat a způsobit pandemii a miliony mrtvých. Ve Vietnamu čtyři z osmi pacientů, kteří Tamiflu užívali, přesto zemřeli.

Zásoby nedostačují

Dalším problémem, na který experti často poukazují, je nedostatečné množství dostupných léků. Někteří jednotlivci si proto začali dělat zásoby pro případ pandemie. A právě skupování zásob bylo hlavním důvodem, proč švýcarská firma Roche přestala Tamilu dovážet do Spojených států.

V případě, že by k pandemii ptačí chřipky přece jen došlo, svět nebude schopen jí čelit. Léků je pouze omezené množství.

Světová zdravotnická organizace přes všechny pochybnosti považuje Tamiflu stále za nejúčinnější preparát v boji proti viru H5N1.

 

Právě se děje

Další zprávy