reklama
 
 

Krym: Smrtící typ ptačí chřipky se šíří

9. 12. 2005 14:37
Kyjev - Ptačí chřipka, kterou objevili Ukajinci minulý víkend na Krymu, se začala poloostrovem šířit. Jde o virus nebezpečný pro člověka.

Podle dnešních informací ukrajinského ministerstva zdravotnictví se prozatím nákaza rozšířila do střední a jižní části Krymu, které jsou místem, přes nějž přelétavají ptáci stěhující se na zimu do jižních krajin.

Ruská laboratoř, která vzorky z Krymu zkoumala, přitom dnes oznámila, že se na Ukrajině objevil smrtící virus H5N1, přenosný na člověka. Tento typ ptačí chřipky už zabil v Asii sedm desítek lidí. Naposledy dnes ráno zemřel v Thajsku na ptačí chřipku pětiletý chlapec, který se tak stal její sedmdesátou obětí.

Co všechno byste měli vědět o ptačí chřipce, NAJDETE ZDE.

Experti se přitom obávají, že virus H5N1 by mohl zmutovat do podoby, jež se bude snadno šířit mezi lidmi, a způsobí tak pandemii. Té by podle některých odhadů mohly padnout za oběť až desítky milionů lidí.

PŘEČTĚTE SI: WHO: připravte se na pandemii chřipky

"Od osmého prosince jsme objevili mrtvou drůbež na dalších místech na Krymu. Nákaza mezi drůbeží se šíří," uvedlo ve své zprávě ministerstvo. Ptačí chřipka byla zatím potvrzena v devíti vesnicích, mrtvá drůbež se však objevila už v sedmnácti.

Zda se i u těchto nových případů jedná o člověku nebezpečný typ viru H5N1, budou muset teprve potvrdit další testy.

Na Krymu platí výjimečný stav

Ukrajina zaznamenala svůj první případ ptačí chřipky na Krymu v sobotu a okamžitě vyhlásila ve třech tamních regionech výjimečný stav a karanténu a zahájila vybíjení drůbeže.

Podrobnější informace ČTĚTE ZDE.

Vyhlášení výjimečného stavu znamená, že lidé nesmějí opustit oblasti uzavřené do karantény, ani do nich vstupovat. Zdravotničtí experti informují každou domácnost o nutných opatřeních a zjišťují početní stavy drůbeže v chovech.

Podle ministerstva pro mimořádné situace už bylo v postižených vesnicích vybito víc než pětařicet tisíc kusů drůbeže. Za každé zabité kuře přitom dostávají chovatelé od vlády náhradu v přepočtu tři dolary, za krocana až osmnáct dolarů.

Obyvatelé v oblasti jsou preventivně očkováni proti chřipce, aby se předešlo případné epidemii.

autor: Red Zah, Reuters, ČTK | 9. 12. 2005 14:37

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama