Krym: Smrtící typ ptačí chřipky se šíří

Red Zah, Reuters, ČTK
9. 12. 2005 14:37
Kyjev - Ptačí chřipka, kterou objevili Ukajinci minulý víkend na Krymu, se začala poloostrovem šířit. Jde o virus nebezpečný pro člověka.
Foto: Reuters

Podle dnešních informací ukrajinského ministerstva zdravotnictví se prozatím nákaza rozšířila do střední a jižní části Krymu, které jsou místem, přes nějž přelétavají ptáci stěhující se na zimu do jižních krajin.

Ruská laboratoř, která vzorky z Krymu zkoumala, přitom dnes oznámila, že se na Ukrajině objevil smrtící virus H5N1, přenosný na člověka. Tento typ ptačí chřipky už zabil v Asii sedm desítek lidí. Naposledy dnes ráno zemřel v Thajsku na ptačí chřipku pětiletý chlapec, který se tak stal její sedmdesátou obětí.

Co všechno byste měli vědět o ptačí chřipce, NAJDETE ZDE.

Experti se přitom obávají, že virus H5N1 by mohl zmutovat do podoby, jež se bude snadno šířit mezi lidmi, a způsobí tak pandemii. Té by podle některých odhadů mohly padnout za oběť až desítky milionů lidí.

PŘEČTĚTE SI: WHO: připravte se na pandemii chřipky

"Od osmého prosince jsme objevili mrtvou drůbež na dalších místech na Krymu. Nákaza mezi drůbeží se šíří," uvedlo ve své zprávě ministerstvo. Ptačí chřipka byla zatím potvrzena v devíti vesnicích, mrtvá drůbež se však objevila už v sedmnácti.

Zda se i u těchto nových případů jedná o člověku nebezpečný typ viru H5N1, budou muset teprve potvrdit další testy.

Na Krymu platí výjimečný stav

Ukrajina zaznamenala svůj první případ ptačí chřipky na Krymu v sobotu a okamžitě vyhlásila ve třech tamních regionech výjimečný stav a karanténu a zahájila vybíjení drůbeže.

Podrobnější informace ČTĚTE ZDE.

Vyhlášení výjimečného stavu znamená, že lidé nesmějí opustit oblasti uzavřené do karantény, ani do nich vstupovat. Zdravotničtí experti informují každou domácnost o nutných opatřeních a zjišťují početní stavy drůbeže v chovech.

Podle ministerstva pro mimořádné situace už bylo v postižených vesnicích vybito víc než pětařicet tisíc kusů drůbeže. Za každé zabité kuře přitom dostávají chovatelé od vlády náhradu v přepočtu tři dolary, za krocana až osmnáct dolarů.

Obyvatelé v oblasti jsou preventivně očkováni proti chřipce, aby se předešlo případné epidemii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy