Londýn - Z hlediska zákona a možná i části starší generace jsou sice lidé považováni za dospělé už po dovršení osmnáctého roku života, sami se ale cítí být zralými až mnohem později.
Přinejmenším podle britského výzkumu veřejného mínění, v němž se většina respondentů přiznala, že se necítí být "hotovou" osobností ani po dovršení třetí dekády.
V průměru si pak ostrované troufnou označit se za dospělé až po devětadvacáté oslavě narozenin.
Jak je to možné? I na to se studie respondentů ptala.
Britové se nejčastěji cítí nedostatečně připraveni na samostatný život, protože stále bydlí u rodičů, nejsou si schopni sehnat stálou práci a nacházejí zálibu v dětských aktivitách, jako je hraní počítačových her či sledování filmů pro teenagery.
Naopak známkou dospělosti je pro 68 oslovených vlastní bydlení, 63 procent se shodlo, že za zralost považují zplození potomka, a 52 procent považuje za akt dospělosti uzavření manželství.
Strávit večer v klidu doma
Mezi ostatní známky zralosti pak mladí Britové řadí vlastní účet v bance, kutilství či preferenci trávení volných večerů doma.
"Výzkum ukazuje, že to, co lidé opravdu považují za 'dospělost', není skutečný věk, ale důležité životní události. Z nich pro ně vyplývá 'dospělá' zodpovědnost. Dokud těchto milníků nedosáhnou, cítí se být stále adolescenty," vysvětlil deníku The Telegraph sociolog Frank Furedi z Univerzity v Kentu.
Zmiňovaný výzkum vypracoval online poskytovatel životního pojištění Beagle Street na vzorku 2000 respondentů.