Tripolis - Ještě před několika týdny se úvahy o budoucích vládcích Egypta a Libye točily kolem synů obou vůdců.
Potenciálním nástupcem Husního Murabaka v Egyptě byl jeho syn Gamál, v Libyi se počítalo s Kaddáfího druhým nejstarším potomkem Sajfem Islámem.
Teď je vše jinak. Žádný druhý Mubarak, ani druhý Kaddáfí nebudou.
Osm dětí libyjského vůdce - sedm synů a jedna dcera - vedli dosud sladký život. Někteří měli funkce v armádě a zpravodajské službě, jiní stáli v čele výnosných firem. Všichni měli obvykle zisk z toho, když někdo ze zahraničí do Libye investoval.
Kaddáfíové hlavně v posledních letech spravovali Libyi tak trochu jako rodinný podnik a v některých případech asi bude těžké rozlišit státní peníze od těch, které považují za své členové vládnoucí rodiny.
Měli štěstí, že se Kaddáfí dostal k moci právě v době, kdy ropa začala přinášet Libyi bohatství. Export černého zlata začal v roce 1961. Velký skok v příjmech nastal o několik let později.
Hodnota zlata a valut ve stání pokladně mezi roky 1970 a 1974 stoupla z 576 milionů libyjských dinárů na více než miliardu. A za stejnou dobu stouply příjmy za vývoz ropy z 1,3 miliardy dolarů na 5 miliard.
Ráj mladých a mocných miliardářů z privilegované rodiny se ale zvolna mění v peklo. Povstání pomalu, ale jistě vítězí a režimu po 42 letech Libye mizí před očima. Kaddáfí už kontroluje jen Tripolis, své rodiště Sirtu a část území na severozápadě země.
Ženy už se rodina pokusila - zatím neúspěšně - poslat do bezpečí. V letadle do Bejrútu seděla manželka Kaddáfího syna Hannibala, na Maltě se zase pokusil přistát stroj s vůdcovou dcerou Áišou.
Obě letadla se ale musela vrátit do Tripolisu.
Synové přesto tvrdí, že je všechno v pořádku. "Korunní princ" Sajf Islám ve čtvrtek oznámil, že pozve do Tripolisu zahraniční novináře, aby se přesvědčili, že život běží normálně.
Další syn Sádí poskytl rozhovor pro Financial Times, kde uvedl, že všechno bude dobré, že jeho bratr Sajf Islám pracuje na nové ústavě a že východní Libyi, která je pevně v rukou rebelů, režim dříve či později dobude zpět.
Sajf Islám (38 let), který se v minulosti prezentoval jako reformátor, byl prostředníkem při jednáních s ropnými společnostmi a má podíly ve firmách, zabývajících se obchodováním s ropou a zemním plynem.
Kdo dosud chtěl v Libyi dělat opravdu velký byznys, těžko se vyhnul Sajfovi Islámovi, mimochodem absolventovi prestižní London School of Economics.
Kaddáfího nejstarší syn Muhammad stál v čele libyjské pošty a měl pod palcem veškeré telekomunikace, včetně internetu. Současné vypnutí internetu po celé Libyi se tak odehrává v jeho režii.
Sádí kdysi zkoušel štěstí v Itálii jako fotbalista, v poslední době měl na starosti projekt zóny volného obchodu západně od Tripolisu. Tam, kde se teď tvrdě bojuje.
Jediná dcera Aíša (35) podniká ve stavebnictví a energetice, před lety ji na narozeninovou oslavu přijel zazpívat Lionel Richie.
Dva ze synů mají funkce v silových strukturách. Chámis vede elitní prapor, který hraje velkou roli v potlačování povstání. Mutassím Kaddáfí je oficiálně otcovým poradcem pro národní bezpečnost.
Miliony dolarů ho stála novoroční párty v Karibiku, kam mu přijela zazpívat i Mariah Careyová.
Ale všeho dočasu. Švýcarská vláda ve čtvrtek zmrazila Kaddáfího účty ve švýcarských bankách. V tomto případě Švýcaři postupují nejspíš velmi ochotně a s gustem.
Mezi Bernem a Tripolisem byly totiž napjaté vztahy. Kvůli tomu, že za zbití svých sluhů zadržela v roce 2008 v Ženevě švýcarská policie Hannibala Kaddáfího.
Libyjský diktátor v odvetě zatkl dva švýcarské obchodníky v Libyi, omezil dodávky ropy do Švýcarska a vyhlásil alpské republice džihád. Jak to ale vypadá, smát se nakonec budou Švýcaři.