Mladí a bohatí. Kaddáfího děti mohly vše

Martin Novák Martin Novák
25. 2. 2011 13:40
Diktátorova rodina spravovala zemi trochu jako rodinný podnik
Aíša Kaddáfíová.
Aíša Kaddáfíová. | Foto: Reuters

Tripolis - Ještě před několika týdny se úvahy o budoucích vládcích Egypta a Libye točily kolem synů obou vůdců.

Potenciálním nástupcem Husního Murabaka v Egyptě byl jeho syn Gamál, v Libyi se počítalo s Kaddáfího druhým nejstarším potomkem Sajfem Islámem.

Teď je vše jinak. Žádný druhý Mubarak, ani druhý Kaddáfí nebudou.

Osm dětí libyjského vůdce - sedm synů a jedna dcera - vedli dosud sladký život. Někteří měli funkce v armádě a zpravodajské službě, jiní stáli v čele výnosných firem. Všichni měli obvykle zisk z toho, když někdo ze zahraničí do Libye investoval.

Kaddáfíové hlavně v posledních letech spravovali Libyi tak trochu jako rodinný podnik a v některých případech asi bude těžké rozlišit státní peníze od těch, které považují za své členové vládnoucí rodiny.

Kaddáfího manželka Safíja s dětmi, snímek z roku 1986.
Kaddáfího manželka Safíja s dětmi, snímek z roku 1986. | Foto: Reuters

Měli štěstí, že se Kaddáfí dostal k moci právě v době, kdy ropa začala přinášet Libyi bohatství. Export černého zlata začal v roce 1961. Velký skok v příjmech nastal o několik let později.

Hodnota zlata a valut ve stání pokladně mezi roky 1970 a 1974 stoupla z 576 milionů libyjských dinárů na více než miliardu. A za stejnou dobu stouply příjmy za vývoz ropy z 1,3 miliardy dolarů na 5 miliard.

Ráj mladých a mocných miliardářů z privilegované rodiny se ale zvolna mění v peklo. Povstání pomalu, ale jistě vítězí a režimu po 42 letech Libye mizí před očima. Kaddáfí už kontroluje jen Tripolis, své rodiště Sirtu a část území na severozápadě země.

Ženy už se rodina pokusila - zatím neúspěšně - poslat do bezpečí. V letadle do Bejrútu seděla manželka Kaddáfího syna Hannibala, na Maltě se zase pokusil přistát stroj s vůdcovou dcerou Áišou.

Obě letadla se ale musela vrátit do Tripolisu.

Synové přesto tvrdí, že je všechno v pořádku. "Korunní princ" Sajf Islám ve čtvrtek oznámil, že pozve do Tripolisu zahraniční novináře, aby se přesvědčili, že život běží normálně.

Kaddáfí s Aíšou v roce 1986.
Kaddáfí s Aíšou v roce 1986. | Foto: Reuters

Další syn Sádí poskytl rozhovor pro Financial Times, kde uvedl, že všechno bude dobré, že jeho bratr Sajf Islám pracuje na nové ústavě a že východní Libyi, která je pevně v rukou rebelů, režim dříve či později dobude zpět.

Sajf Islám (38 let), který se v minulosti prezentoval jako reformátor, byl prostředníkem při jednáních s ropnými společnostmi a má podíly ve firmách, zabývajících se obchodováním s ropou a zemním plynem.

Kdo dosud chtěl v Libyi dělat opravdu velký byznys, těžko se vyhnul Sajfovi Islámovi, mimochodem absolventovi prestižní London School of Economics.

Kaddáfího nejstarší syn Muhammad stál v čele libyjské pošty a měl pod palcem veškeré telekomunikace, včetně internetu. Současné vypnutí internetu po celé Libyi se tak odehrává v jeho režii.

Sádí kdysi zkoušel štěstí v Itálii jako fotbalista, v poslední době měl na starosti projekt zóny volného obchodu západně od Tripolisu. Tam, kde se teď tvrdě bojuje.

Jediná dcera Aíša (35) podniká ve stavebnictví a energetice, před lety ji na narozeninovou oslavu přijel zazpívat Lionel Richie.

Sajf Islám Kaddáfí.
Sajf Islám Kaddáfí. | Foto: Reuters

Dva ze synů mají funkce v silových strukturách. Chámis vede elitní prapor, který hraje velkou roli v potlačování povstání. Mutassím Kaddáfí je oficiálně otcovým poradcem pro národní bezpečnost.

Miliony dolarů ho stála novoroční párty v Karibiku, kam mu přijela zazpívat i Mariah Careyová.

Ale všeho dočasu. Švýcarská vláda ve čtvrtek zmrazila Kaddáfího účty ve švýcarských bankách. V tomto případě Švýcaři postupují nejspíš velmi ochotně a s gustem.

Mezi Bernem a Tripolisem byly totiž napjaté vztahy. Kvůli tomu, že za zbití svých sluhů zadržela v roce 2008 v Ženevě švýcarská policie Hannibala Kaddáfího.

Libyjský diktátor v odvetě zatkl dva švýcarské obchodníky v Libyi, omezil dodávky ropy do Švýcarska a vyhlásil alpské republice džihád. Jak to ale vypadá, smát se nakonec budou Švýcaři.

 

Právě se děje

Další zprávy