Český byznys v Libyi: metál pro Kaddáfího generála

Karel Toman
22. 2. 2011 17:15
Investoři utíkají od všeho rizikového, k nám se problém může vrátit přes eurozónu
Gustáv Husák a Muammar Kaddáfí v ČSSR v roce 1982: Přivítání na Pražském hradě. Převzato z YouTube.
Gustáv Husák a Muammar Kaddáfí v ČSSR v roce 1982: Přivítání na Pražském hradě. Převzato z YouTube. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stopy socialistického bratrství jsou téměř pryč. V Libyi, v níž vypukla krvavě potlačovaná revoluce, už prakticky žádná česká firma nepůsobí. Pokud ano, přijížděli sem jejich představitelé v posledních měsících pouze na veletrhy se zbrojní či elektrárenskou technikou.

"Situaci v Lybii bych nerad komentoval. Mohu jen sdělit to, že s nově vzniklou situací v Lybii jsme ukončili veškeré marketingové aktivity," sdělil Aktuálně.cz Milan Janíček, jednatel prostějovské firmy URC Systems, která zažila jeden z posledních česko-libyjských obchodních kontaktů před vypuknutím povstání proti Kaddáfímu. V listopadu měla totiž svůj stánek na veletrhu 2nd Libyan Defence, Security and Safety Exhibition.

Libyjec dostal medaili

Milan Janíček tam tehdy podle serveru pro podnikatele Businessinfo.cz předal pamětní plaketu dvěma vysoce postaveným představitelům armády a  ministerstva obrany, z nichž jeden za ni poděkoval plynnou češtinou. V Libyi totiž působí bývalí absolventi československých socialistických vojenských vysokých škol, z nichž se rekrutují i nejznámější soukromí dovozci českého zboží.

Případ firmy URC není výjimečný. Také další společnosti své kontakty s touto zemí už přerušily.

"Veškeré obchodní aktivity v Libyi jsme dávno ukončili," sdělila deníku Aktuálně.cz Vlasta Maršálková, manažerka exportu společnosti Hamé, kterou jako jednu z mála českých firem jmenuje ministerstvo průmyslu na serveru Businessinfo jako obchodního partnera Libye společně s jabloneckou sklářskou Preciosou.

Oproti dobám socialismu totiž české obchodní styky s Libyí prakticky umlkly.

Například Export aut Škoda do Libye posledních pět let kolísá od čiré nuly někam k tisícovce. V šestimilionové zemi je totiž 30 % nezaměstnanost a nízké mzdy. I proto podle týdeníku Economist dav vyraboval přístavní sklad ve městě Darna odkud zmizely stovky nových aut Hyundai.

"Čeští občané ale v Lybii pracují pro nadnárodní firmy. Valná část z nich už však i s rodinami odcestovala do Evropy," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. O napadání ze strany civilistů nebo armády, o kterém se zmiňují média, mluvčí Kolář zprávy podle svých slov nemá.

"Možná se ještě leccos dozvíme, momentálně tam panuje zmatek. Mnozí se snaží zachránit krk útěkem do Evropy, jiní hledají bezpečné zázemí v Tripolisu. Jsou tam ale i tací, kteří jsou tam celkem v pohodě na turistickém pobytu," dodal Kolář.

Krize v Libyi způsobila hlavně rekordní růst cen ropy a útěk investorů od všeho, co zavání rizikem. Se silným tlakem na už tak rychle rostoucí ceny energií a potravin se objevují obavy o zachování ohlášeného celosvětového růstu.

Malá a otevřená česká ekonomika bude každopádně vystavena všemu, co libyjská krize ve světě peněz spustí. Včetně možného zhoršení dluhové krize v Evropě.

Zahraniční dělníci čelí v Libyi násilí

Hlavním zdrojem poptávky je v Libyi je bohatý ropný stát s více než 100 miliardami devizových rezerv, který předloni ohlásil velké plány investic do infrastruktury v rafinériích a elektrárnách. Ani tady si ale české firmy, které za socialismu stavěly v Libyi dálnice, nestojí dobře.

Zakázky tak po uvolnění sankcí OSN dostávají velké západní petrochemické firmy, ale i stavební společnosti z Itálie, Koreje a Číny. Právě zahraniční dělníci ze subsaharské Afriky, Vietnamu, Egypta a Číny se teď stávají obětí násilí i lynčování a podle korespondenta Economistu ze země prchají v tisícovkách. Libyjci je totiž viní za svou nezaměstnanost.

"Dopad na české firmy bude mít situace v afrických zemích spíše zprostředkovaně přes rostoucí ceny pohonných hmot. Nedomníváme se, že by se z pohledu zahraničního obchodu  větší množství domácích firem dostalo do problémů právě kvůli nepokojům například v Libyi," shrnul pro Aktuálně.cz analytik CitFin Tomáš Volf.

Spíš než Libye, hýbe korunou chladná ČNB

Pro českou korunu situace z posledních týdnů v Egyptě, Libyi a dalších arabských zemích sama o sobě riziko nepředstavuje.

"Ještě začátkem února sice koruna atakovala hranice kolem 24 korun za euro a 17,50 korun za dolar. V posledních dnech se propadla až k 24,55 CZK/EUR a přes 18,00 CZK/USD," vysvětluje Volf.  "Na první pohled to může budit dojem určité spojitosti, ale koruna oslabuje především kvůli ochlazení očekávání brzkého zvyšování sazeb ze strany ČNB," dodává.

Celosvětový burzovní index FTSE propadl v úterý o 0,7 procenta, ceny pojištění dluhopisů proti státním bankrotům letěly naopak vzhůru od Středního východu po Severní Afriku. Investoři totiž pro své peníze hledají bezpečná útočiště jako například dolar a americké a německé dluhopisy.

To zase může přidělat starosti rizikové periférii eurozóny. Největší ze zemí PIGS, Španělsko, dnes navíc oznámilo, že tamní malé záložny představující svým objemem 42 procent finančního sektoru, mají možná až 100 miliard eur špatných aktiv. To je částka, která vysoce překračuje možnosti stávajícího unijního fondu na záchranu eura.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Izraelka vězněná v Rusku za pašování drog požádala Putina o milost

Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt požádala ruského prezidenta Vladimira Putina o milost. Oznámili to její právníci. Putin se při své nedávné návštěvě v Izraeli setkal s matkou Issacharové a slíbil jí, že "bude všechno dobré" a že jí "vrátí dceru domů".

Issacharová byla zadržena loni v dubnu, když Ruskem projížděla na zpáteční cestě z Indie do Izraele. Měla u sebe devět a půl gramu hašiše a ruské úřady ji obvinily z pašování drog. V říjnu byla odsouzena na sedm a půl roku trestu vězení. Izraelští politici žádali o její propuštění, při Putinově setkání s matkou Izraelky byl i premiér Benjamin Netanjahu s manželkou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 1 hodinou

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

Další zprávy