Libye se brodí krví do nové éry. Co bude po Kaddáfím?

Martin Novák Martin Novák
24. 2. 2011 14:29
Co přijde po Kaddáfím, to je otázka, na kterou se těžko hledají odpovědi
Muž v Tobruku na východě Libye ukazuje zbraně a munici, kterou za sebou zanechaly Kaddáfího oddíly.
Muž v Tobruku na východě Libye ukazuje zbraně a munici, kterou za sebou zanechaly Kaddáfího oddíly. | Foto: Reuters

* Libye bez Kaddáfího, to bude velký nezvyk * Ti, kdo diktátora znají, se bojí velkého krveprolití * Autor knihy o dějinách Libye předpovídá chaos

Analýza - V krvi a strachu se obtížně rodí během povstání proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu nová Libye. Jaká bude?

Lidé, kteří byli po léta blízko vůdci a znají ho, se obávají toho, že masakrům ještě není konec. A to přesto, že pád muže, jenž stojí v čele severoafrické země 42 let, je na dohled.

Dlouholetý šéf Kaddáfího protokolu, bývalý ministr vnitra i vlivný diplomat svorně prohlásili, že diktátor dobrovolně neodejde a má li zemřít, vezme s sebou do hrobu co nejvíce Libyjců jako trest za to, že mu lid vypověděl poslušnost.

"Bohužel se bojím, že to Libyjci i Libyjky draze vykoupí, protože ten člověk je všeho schopen. Myslím, že tam budou strašné masakry," řekl zástupce Tripolisu v Lize arabských států Abdal Munajn Húní.

Mladíci z Tobruku děkují televizi Al-Džazíra.
Mladíci z Tobruku děkují televizi Al-Džazíra. | Foto: Reuters

Libyjci proti Libyjcům

Je nereálné, že by do země přišly ze zahraničí jakékoliv jednotky, které by pomohly režim neutralizovat. To neudělá ani Západ, ani arabský svět.

Stále jasně se tak rýsuje, že finále dramatu bude spočívat v tvrdém a zřejmě velmi krvavém boji Libyjců proti Libyjcům.

Kaddáfí se opírá o své elitní jednotky, které čítají asi pět tisíc mužů. Část armády a bezpečnostního aparátu mu zůstala věrná, z velké části jde o příslušníky jeho kmene Kaddáfa.

V jeho službách jsou také zřejmě tisíce nájemných žoldnéřů ze subsaharské Afriky, kteří v ulicích Tripolisu a dalších měst terorizují civilisty.

Žádná sjednocená opozice v tuto chvíli neexistuje, nebo alespoň za hranicemi Libye není známa. "Nemáme nejmenší tušení, kdo a jak se tam chopí moci," řekl ve středu v České televizi šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Irácké nebezpečí

K odstranění režimu ale nejspíš bude nutné spojení sil, které se postavily proti Kaddáfímu - vlivných kmenů, části armády, která dezertovala, a skupin protestujících v západolibyjských městech.

Muammar Kaddáfí a Lubomír Štrougal v roce 1984.
Muammar Kaddáfí a Lubomír Štrougal v roce 1984. | Foto: ČTK

Po pádu režimu ale na Libyi číhá "irácké nebezpečí." Ozbrojenci, stále loajální svrženému vůdci, se možná budou chtít mstít a budou se řídit známým heslem čím hůře, tím lépe.

To znamená, že budou dál střílet a útočit, organizovat teroristické útoky v podobném stylu, v jakém se odehrávaly po pádu Saddáma Husajna v Iráku v roce 2003.

Mnozí z těch, kteří stále bojují za Kaddáfího, dost možná už bojují i o vlastní život. Pokud prohrají, vítězové k nim potom, co se stalo v posledních dnech, nejspíš nebudou příliš milosrdní.

Armáda po odchodu diktátora nepřevezme moc způsobem, jakým to učinila v Egyptě. Kaddáfí ji držel rozdělenou, prapory podléhaly jemu oddaným velitelům, generální štáb v pravém slova smyslu neexistoval.

Vojsko čítalo před začátkem nepokojů zhruba 50 tisíc mužů, přitom ještě v osmdesátých letech to bylo téměř jednou tolik.

Foto: Aktuálně.cz

V hlavní roli kmeny

V prvních měsících po zmizení Kaddáfího a spol. pravděpodobně převezme zodpovědnost za osud šestimilionové země široká koalice kmenových předáků, některých důstojníků a také ministrů či diplomatů, kteří se v uplynulých dnech distancovali od režimu po jeho brutálních zásazích proti obyvatelům.

Kmenová příslušnost je v Libyi důležitým faktorem a konsensus mezi kmeny je klíčový pro stabilitu země.

Největším je kmen Warfala s asi milionem příslušníků, jehož špičky byly loajální vůči Kaddáfímu, ale v neděli prohlásily, že se staví proti němu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další vlivný kmen Margarha také podporoval Kaddáfího, zatímco kmeny na východě Libye, v oblasti známé pod historickým názvem Kyrenaika, byly v podřízenějším postavení a diktátor jim nikdy nedůvěřoval.

Kyrenaika byla naopak byla oporou krále Idríse, kterého v roce 1969 svrhl právě Kaddáfí.

Následníkem trůnu je nyní Idrísův vnuk, žijící v Londýně. Obnova monarchie by možná mohla zajistit rychle stabilitu a klid v přechodném období , je však nepravděpodobné, že by se k této variantě Libyjci přiklonili.

Autor knihy Moderní historie Libye a uznávaný expert na tuto severoafrickou zemi Dirk Vandewalle řekl televizi CNN, že po Kaddáfím zřejmě bude situace v Libyi hodně chaotická.

"Různé kmeny a různé skupiny budou soupeřit o vliv, což se bude týkat i rozdělování peněz z exportu ropy," domnívá se expert.

Každopádně Libye bez Kaddáfího, to bude velký nezvyk. Málokterá země je ve světě tak spjata s tváří svého vůdce, jako těch dvaačtyřicet let Libye.

(Zde se můžete podívat na mapu, která znázorňuje, co v Libyi ovládá Kaddáfí a co povstalci ke středečnímu večeru.)

 

 

Právě se děje

před 16 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy