Česko stoplo licence pro vojenské obchody s Libyí

Tereza Šídlová
24. 2. 2011 18:20
České firmy do země prý dováží hlavně vojenská auta a náhradní díly k nim
Zemi sužuje občanská válka
Zemi sužuje občanská válka | Foto: Reuters

Praha - Česko začalo embargovat vojenské obchody s rozbouřenou Libyí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pozastavilo podle informací Aktuálně.cz licence na dodávku vojenského materiálu nejmenovaným českým firmám, které se do Libye chystaly letos vyvážet.

V nedávné minulosti přitom maxima vojenského obchodu mezi Českem a zemí diktátora Muammara Kaddáfího dosáhla desítek milionů korun.

Zájem o česká vojenská auta

"Na tři loni vydané licence k vývozu vojenského materiálu do Libye se nyní - v reakci na aktuální situaci v zemi - vztahuje předběžné opatření, které pozastavuje čerpání těchto licencí," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra průmyslu Milan Hovorka.

Podle jeho slov šlo hlavně o služby, opravy vojenských aut, ale také dodávky armádních automobilů. O zbraně jako takové prý nešlo.

Konkrétní společnost nebo společnosti ministerstvo neprozradilo. "Šlo by o porušení zákona. Jedná se o obchodní tajemství," sdělil mluvčí resortu Pavel Vlček s tím, že firmy byly o tomto kroku informovány.

Ministerstvo průmyslu a obchodu uděluje licence obchodům s vojenským materiálem, které jsou z bezpečnostního hlediska citlivé. Zohledňují se při tom možnosti zneužití nedemokratickými režimy. Radí se přitom s ministerstvem zahraničí, obrany i vnitra.

Předloni: nula

Loni byly vydané celkem čtyři licence k vývozu vojenského materiálu do Libye, jedna už přitom doběhla. Celková hodnota obchodu prý byla 300 000 korun.

Výroční zprávou o kontrole exportu vojenského materiálu a ručních zbraní pro civilní použití se bude vláda zabývat prý v červnu.

Poslední veřejná zpráva pochází z roku 2009, tehdy ale byl vojenský obchod mezi Českem a Libyí nulový.

Dva roky před tím udělil úřad jednu licenci, její hodnota ale byla 2, 2 milionu eur.

Nedávná ochota českých úřadů povolovat vojenské obchody s diktátorem Kaddáfím kritizuje organizace Amnesty International (AI).

"Vojenský materiál byl dodáván libyjským ozbrojeným silám. Přitom si české úřady musely být vědomy, jaký je vztah libyjských úřadů k lidským právům. Takový postup je nepřijatelný a měl by být prošetřen," řekla Aktuálně.cz mluvčí české pobočky AI Kateřina Šaldová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy