Kolumbijský soud osvobodil exšéfa gerily FARC, jeho vydání žádají Američané

ČTK ČTK
30. 5. 2019 22:07
Bývalý vůdce levicových povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Jesús Santrich byl ve čtvrtek na příkaz nejvyššího soudu po roce propuštěn z vězení. Muž, jehož vydání kvůli údajnému obchodování s drogami požadovaly Spojené státy, bude podle soudu na svobodě, než se prošetří oprávněnost obvinění. Informovala o tom agentura AFP. Spor o jeho osud v posledních měsících ohrožuje mírovou dohodu kolumbijské vlády s kdysi největší gerilou v zemi.
Jesús Santrich.
Jesús Santrich. | Foto: Reuters

Santrich, který je od mládí slepý, měl loni v létě usednout v novém parlamentu, kam se dostal stejně jako devět jeho kolegů z nové politické strany FARC. Tu založila část bývalých povstalců z gerily se stejnou zkratkou poté, co jim dohoda s vládou umožnila vstup do politiky výměnou za složení zbraní.

Ještě před začátkem jeho mandátu jej však na žádost USA loni v dubnu zadržela policie a od té doby čekal na verdikty soudů.

Jeho případ dospěl až k nejvyšší instanci, která ze zákona řeší případy poslanců. Soud ve středu konstatoval, že Santrich byl ve vazbě držen neoprávněně a nařídil jeho propuštění. Dnes se muž s občanským jménem Seuxis Hernández za velkého zájmu místních médií dostal z cely a podle listu El Tiempo okamžitě zamířil do sídla strany FARC.

USA Santriche viní, že předloni organizoval zásilku deseti tun kokainu z Kolumbie do Spojených států. Zvláštní kolumbijský soud již v polovině května konstatoval, že Santrich by vydán být neměl, neboť nelze přesně dokázat, zdali se čin stal před podpisem mírové dohody s FARC nebo až po něm. USA by měly nárok požadovat jeho vydání pouze ve druhém případě.

Santrich byl jedním z hlavních mírových vyjednavačů FARC a jeho osud je důležitý pro naplňování dohody, s jejíž částí nesouhlasí nový pravicový prezident Iván Duque.

Smlouvu, která měla po půlstoletí nejkrvavějšího povstání v Latinské Americe zajistit zemi klid, ohrožují také množící se vraždy bývalých povstalců. FARC totiž po jejím odzbrojení vystřídaly nové gangy, které bojují o hegemonii na územích dříve ovládaných touto gerilou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy