Armáda v Kolumbii zabila velitele jedné z frakcí gerily FARC, oznámil prezident Duque

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2019 7:21
Odštěpená frakce Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) na rozdíl od většiny členů této povstalecké skupiny odmítla složit zbraně a pokračuje v ozbrojených akcích. Uvedl to na Twitteru prezident Iván Duque. Muž známý pod povstaleckým pseudonymem Rodrigo Cadete zemřel při bombardování tábora své frakce.
Kolumbijský prezident.
Kolumbijský prezident. | Foto: Reuters

Dvaapadesátiletý muž s občanským jménem Édgar Salado Aragón byl podle kolumbijských médií členem FARC již od svých 13 let a v roce 2016 patřil ke skupině, která se odmítla podřídit podmínkám mírových rozhovorů s vládou. Jeho frakce se místo odzbrojení rozhodla pokračovat v násilnostech, únosech či obchodu s drogami.

"V Kolumbii nebude místo pro teroristy," komentoval zneškodnění jednoho z nejobávanějších gerilových bojovníků v zemi Duque.

Spolu s Cadetem zemřelo při vojenské akci devět dalších rebelů, několik bylo zatčeno. Armáda rovněž v jejich táboře zabavila zbraně, vysílačky či počítače.

Bývalý prezident Juan Manuel Santos vyjednal s rebely dohodu, jejíž podpis v roce 2016 ukončil více než půl století ozbrojeného boje FARC. Výměnou za složení zbraní dostali povstalci možnost začlenit se do společnosti, desítka z nich se stala novými poslanci. Odštěpená frakce však dohodu odmítla a od té doby má na svědomí řadu útoků.

 

Právě se děje

Další zprávy