Buď se zřeknou mandátu OSN a přistoupí na financování státy Arabské ligy, nebo budou muset 30. září zemi opustit.
Modré přilby čekají na vyslání
Šéf monitorovací mise AU krátce poté potvrdil, že přítomnost jeho vojáků v zemi zářím skončí.
"Mírová a bezpečnostní rada Africké unie se sešla v Addis Abebě a rozhodla, že její mandát v Dárfúru skončí 30. září," uvedl šéf mise AU v Súdánu Baba Gana Kingibe.
Chartúm se podle agentury AP snažil vyhlášením ultimáta zablokovat plánované rozmístění "modrých přileb" OSN v Dárfúru, které minulý týden odhlasovala Rada bezpečnosti.
Podle rezoluce by na konci měsíce mělo nahradit 7000 členů AU na 20.000 "modrých přileb" OSN. Afričtí vojáci měli vyplnit časovou mezeru do rozmístění příslušníků mise OSN a částečně se do mise začlenit.
Súdán: rezoluci odmítáme
Súdán však ke vstupu mezinárodních jednotek opakovaně odmítl dát souhlas a tlak Spojených států na jejich rozmístění dnes dokonce označil za snahu o "změnu režimu" v zemi.
Pozorovatelé se domnívají, že za kroky chartúmské vlády je připravovaný útok na pozice dárfúrských povstalců, kteří odmítli v květnu v nigerijské Abuji podepsat mírovou smlouvu. Chartúm se prý zřejmě také snaží zabránit vyšetřování spojenců súdánské vlády podezřelých z válečných zločinů.
Konflikt v Dárfúru mezi místními nearabskými povstalci a arabskými milicemi podporovanými súdánskou vládou si od roku 2003 vyžádal životy více než 200.000 lidí a přes dva miliony osob musely opustit své domovy.
Rezoluci RB OSN dnes kritizoval také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během návštěvy Addis Abeby.
Šéf ruské diplomacie uvedl, že dokument prosazovaný USA a Británií byl vypracován ve spěchu a nebyl konzultován se Súdánem. Rusko se spolu s Čínou a Katarem zdrželo hlasování o rezoluci, které se v Radě bezpečnosti uskutečnilo minulý čtvrtek.