UNICEF: V Dárfúru trpí miliony děti

ČTK
20. 12. 2005 18:43
Chartúm - Více než milion dětí v západosúdánském Dárfúru nemá přístup k humanitární pomoci.
Tyto súdánské děti měly relativní štěstí. Káhirské ulice jim sice skýtají bídný život, před hrozbami, které by na ně čekaly doma, jsou však ušetřeny.
Tyto súdánské děti měly relativní štěstí. Káhirské ulice jim sice skýtají bídný život, před hrozbami, které by na ně čekaly doma, jsou však ušetřeny. | Foto: Reuters

Každý den trpí důsledky ozbrojeného konfliktu v tomto regionu více než tři miliony dětí. Sužuje je podvýživa, nemoci i násilí. Ve své první zprávě o situaci dětí v súdánském Dárfúru to uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).

Podle UNICEF má téměř 1,75 milionu dětí v uprchlických zařízeních přístup k základním službám. Další milion a čtvrt však s touto pomocí nemůže počítat kvůli všudypřítomné hrozbě násilí a skutečnosti, že humanitární organizace se k nim nedostanou.

Zástupce UNICEF Ted Chaiban vyzval dárfúrské povstalce i chartúmskou vládu, jejichž zástupci nyní jednají v nigerijské Abuje, aby nalezli urychlené řešení konfliktu. Ten si vyžádal již 180 000 až 300 000 obětí a z domovů vyhnal dva miliony lidí.

PŘEČTĚTE SI: Hladem umře ročně 6 milionů dětí

"Děti v Dárfúru si zaslouží těšit se z míru stejně jako děti na severu a na jihu," zdůraznil Chaiban s poukazem na mírovou dohodu, kterou v lednu uzavřela vláda s jihosúdánskými povstalci.

Tímto dokumentem skončila občanská válka mezi arabizovaným severem a animistickým a křesťanským jihem, která trvala přes 21 let.

V únoru 2003 vypukly v Dárfúru ozbrojené srážky mezi dvěma černošskými povstaleckými skupinami na jedné straně a provládními arabskými milicemi na straně druhé. Černoši požadují především spravedlivější rozdělení nejen přírodních zdrojů, ale i moci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy