UNICEF: V Dárfúru trpí miliony děti

ČTK
20. 12. 2005 18:43
Chartúm - Více než milion dětí v západosúdánském Dárfúru nemá přístup k humanitární pomoci.
Tyto súdánské děti měly relativní štěstí. Káhirské ulice jim sice skýtají bídný život, před hrozbami, které by na ně čekaly doma, jsou však ušetřeny.
Tyto súdánské děti měly relativní štěstí. Káhirské ulice jim sice skýtají bídný život, před hrozbami, které by na ně čekaly doma, jsou však ušetřeny. | Foto: Reuters

Každý den trpí důsledky ozbrojeného konfliktu v tomto regionu více než tři miliony dětí. Sužuje je podvýživa, nemoci i násilí. Ve své první zprávě o situaci dětí v súdánském Dárfúru to uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).

Podle UNICEF má téměř 1,75 milionu dětí v uprchlických zařízeních přístup k základním službám. Další milion a čtvrt však s touto pomocí nemůže počítat kvůli všudypřítomné hrozbě násilí a skutečnosti, že humanitární organizace se k nim nedostanou.

Zástupce UNICEF Ted Chaiban vyzval dárfúrské povstalce i chartúmskou vládu, jejichž zástupci nyní jednají v nigerijské Abuje, aby nalezli urychlené řešení konfliktu. Ten si vyžádal již 180 000 až 300 000 obětí a z domovů vyhnal dva miliony lidí.

PŘEČTĚTE SI: Hladem umře ročně 6 milionů dětí

"Děti v Dárfúru si zaslouží těšit se z míru stejně jako děti na severu a na jihu," zdůraznil Chaiban s poukazem na mírovou dohodu, kterou v lednu uzavřela vláda s jihosúdánskými povstalci.

Tímto dokumentem skončila občanská válka mezi arabizovaným severem a animistickým a křesťanským jihem, která trvala přes 21 let.

V únoru 2003 vypukly v Dárfúru ozbrojené srážky mezi dvěma černošskými povstaleckými skupinami na jedné straně a provládními arabskými milicemi na straně druhé. Černoši požadují především spravedlivější rozdělení nejen přírodních zdrojů, ale i moci.

 

Právě se děje

Další zprávy