Dárfúr: Chtějí pomáhat. Umírají

lem, Reuters
8. 8. 2006 13:00
Chartúm - Nepokoji zmítaný Dárfúr se stal pro humanitární pracovníky nejnebezpečnějším místem na světě. Během července zde přišlo o život osm osob.
V uprchlických táborech žije na dva a půl milionu osob.
V uprchlických táborech žije na dva a půl milionu osob. | Foto: Reuters

Více než tři roky se táhnoucí konflikt mezi súdánskou vládou v Chartúmu a dárfúrskými rebely si vyžádal další oběti na životech. V ohrožení se tentokrát ocitli humanitární pracovníci.

Nejhorší měsíc za tři roky

Násilnosti v uprchlických táborech, v nichž žije na dva a půl milionu osob, se totiž po podepsání nepopulárního míru mezi oběma stranami konfliktu obrátily právě proti nim.

"Červenec byl nejnebezpečnějším měsícem za poslední tři roky, pokud se útoků na humanitární pracovníky týká. Osm osob bylo v průběhu července zabito," stojí ve společném prohlášení několika humanitárních organizaci pracujících v oblasti.

Podle statistik se mezi obětmi ocitli výlučně súdánští státní příslušníci.

V neklidném západosúdánském Darfúru se přitom pohybuje na čtrnáct tisíc humanitárních pracovníků, z nichž pouze tisícovka připadá na cizince.

Dárfúrská genocida? Tři a půl roku bojů

Dlouholetou snahou organizací je pomoc obyvatelům Dárfúru, kteří prchli před násilím ze svých domovů a mnohdy již roky žijí v uprchlických táborech.

Válka v Dárfúru zuří od roku 2003 mezi místním obyvatelstvem a arabskými milicemi. V jejím důsledku zahynulo 180 000 až 200 000 lidí a další dva miliony musely opustit své domovy.

Na pomoci humanitárních organizací je závislých na 3,6 milionů obyvatel na území o velikosti Francie.
Na pomoci humanitárních organizací je závislých na 3,6 milionů obyvatel na území o velikosti Francie. | Foto: Aktuálně.cz

Súdán sice podepsal 5. května mírovou smlouvu s hlavní frakcí dárfúrských rebelů, další dvě skupiny povstalců ji ale neuznaly. Násilí i nadále pokračuje. 

"Nepřátelství mezi oběma stranami nadále pokračuje a počet uprchlíků se i po uzavření mírové smlouvy zvyšuje," uvádí zpráva humanitárních organizací.

Na bezpečnost humanitárních pracovníků dohlížejí vojáci Africké unie. Ta však od konce května snížila svoji aktivitu a omezila požadovanou pomoc. Chartúm přitom vytrvale odmítá, aby vedením mírové mise byla pověřena OSN.

"Humanitární pomoc je momentálně nejnižší od jejího zahájení v roce 2003," potvrdil koordinátor OSN Manuel Aranda Da Silva. "Míra nebezpečí, jaké čelí naší pracovníci, je totiž nevídaná."

Na pomoci zvenčí je přitom závislých na 3,6 milionu obyvatel na území o velikosti Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy