Jeruzalém/Praha - Už je to oficiální. Americké ministerstvo zahraničí rozeslalo pozvánky devětačtyřiceti státům, mezinárodním organizacím i finančním institucím, aby v úterý přijeli do Annapolisu ve státě Maryland.
Přes sto lidí má v sídle Vojenské námořní akademie podpořit Izraelce a Palestince, kteří budou poprvé po sedmileté přestávce vážně jednat o míru.
Administrativa George W. Bushe si v ideálním případě slibuje, že její zatím nejambicióznější plán na ukončení konfliktu a vytvoření palestinského státu vyústí v trvalou mírovou dohodu do ledna roku 2009. Tedy do vypršení mandátu současného amerického prezidenta.
IZRAELSKÝ EXPERT: Dohodu mezi Izraelci a Palestinci do Vánoc nečekejte
"Konference v Annapolisu ohlásí širokou podporu Izraelcům a Palestincům v jejich statečné snaze. Bude to začátek pro vyjednávání, která povedou k vytvoření palestinského státu," vzkázal mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack.
Zlomový čtvrtek
Sám hostitel Bush i dva hlavní protagonisté - izraelský premiér Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás - mluví o velké příležitosti a šanci. Jedním dechem ale všichni varují před přehnaným očekáváním: "Nečekáme okamžité výsledky," dal najevo Bílý dům.
Důvod je prostý: stále není jasné, které arabské země - nejdůležitější jsou Sýrie a Saúdské Arábie - na pozvání odpoví a vyšlou do Marylandu své ministry zahraničí. Jejich rozhodnutí má být známo na konci týdne po jednání Ligy arabských států.
Zatímco Sýrie svou účast podmiňuje otevřením debaty o Golanských výšinách (území je okupováno Izraelem od války v roce 1967), Saúdové hodlají podle dostupných zpráv čekat do poslední chvíle na předběžnou dohodu mezi Izraelci a Palestinci.
Náčrt společných postojů měl být už znám, týmy vyjednávačů se ale na základních problémech, jako jsou budoucí statut Jeruzaléma, otázka návratu palestinských uprchlíků, hranice Izraele a budoucího palestinského státu a izraelské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, zatím nedokázali shodnout. "Rozdíly přetrvávají," popsal jednu takovou schůzku ze začátku týdne palestinský vyjednavač Saíb Irikát.
Sprint k míru, tak trochu jinak
Jak se ale stalo na Blízkém východě za posledních šedesát let zvykem, všechny překážky jsou v přípravách summitů samozřejmostí. "Nejdůležitější je, že se setkáváme," řekl Aktuálně.cz politický šéf izraelského ministerstva zahraničí Jossi Gal.
CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE |
I při tomto vědomí je zřejmé, že dosud nikdy izraelsko-palestinské summity neoplývaly tak velkou skepsí, jako je tomu nyní. Kritické hlasy poukazují na nedostatečnou přípravu. Pozdvižené obočí vyvolává i novátorský diplomatický postup.
Američtí vyjednavači po chronických nepřátelích požadují nejdřív shodu nad základními tématy a pak chtějí za pomoci mezinárodních pozorovatelů tlačit na splnění podmínek. Annapolis si prakticky vypůjčuje body z mírového plánu, známého jako Cestovní mapa. První fázi ale přeskakuje, účastníci se budou bavit rovnou o konečné podobě dohody.
Slabé pozice obou stran
Asi největší obavy vyvolávají následky annapoliských jednání. Může za to hlavně slabá pozice Olmerta a Abbáse na domácí půdě.
Vládní koalice izraelského premiéra je závislá na ortodoxní straně Šás a pravicové Jisrael Beiteinu (Izrael náš domov). Obě přitom s konferencí v Annapolis zásadně nesouhlasí.
Ústupky v podobě propuštění bezmála 500 palestinských vězňů, zmražení výstavby osad a souhlas s ukončením okupace Západního břehu Jordánu považují za předčasný. Nevěří, že Palestinci budou schopni svým závazkům dostát.
Olmert navíc čelí vážnému podezření z korupce. Jeho vláda tak může během několika měsíců skončit.
To samé platí o prezidentu Abbásovi, který také vsadil na Annapolis veškerý politický kapitál.
Jeho hnutí Fatah trpí rozkolem. Od červencového převratu v režii islamistů z Hamásu nemá kontrolu nad problematickým pásmem Gazy.
ČTĚTE VÍCE: První den Hamastánu: relativní klid ve jménu šaríi
Palestinská samospráva navíc vidí izraelské ústupky jako nedostatečné. Abbás sám v minulosti řekl, že v případě annapoliského krachu rezignuje.