Mironov: Prodlužme Putinovi mandát

pav
30. 3. 2007 12:58
Moskva - Ruská ústava umožňuje prezidentovi odsloužit nanejvýš dvě čtyřletá funkční období. Podle šéfa ruského senátu je to málo.

Sergej Mironov byl dnes potvrzen ve funkci předsedy Rady federace, horní komory ruského parlamentu. Hned první věc, kterou ve staronové funkci učinil, je návrh změnit 81. článek ruské ústavy o funkčním období hlavy státu.

"Čtyři roky jsou pro Rusko příliš krátká doba," cituje Mironova agentura RIA-Novosti. Senátor upřednostňuje pěti- až sedmileté funkční období a možnost být jako prezident znovuzvolen alespoň dvakrát, nikoli jen jednou.

Gryzlov je proti...

Mironov navrhl, aby se v dubnu a květnu touto otázkou zaobírala zákonodárná shromáždění ve všech ruských regionech. Konečné slovo ale podle něj bude mít sám Vladimir Putin, jemuž vyprší mandát v březnu příštího roku.

2008: velká hádanka
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Předseda dolní komory ruského parlamentu Boris Gryzlov se nicméně k Mironovovu návrhu postavil odmítavě. "Já změny ústavy nepodporuji a Jednotné Rusko rovněž ne," prohlásil Gryzlov podle agentury RIA-Novosti.

Gryzlov je předsedou této prokremelské strany, která má v Dumě ústavní většinu. Mironov je naopak šéfem nedávno vytvořené strany Spravedlivé Rusko, která si sice v podpoře Putina s Jednotným Ruskem nijak nezadá, mezi oběma formacemi ale přesto panuje určitá rivalita, což se projevilo i v nedávných regionálních volbách.

Mironov pochází, stejně jako Putin, z Petrohradu. Političtí komentátoři v Rusku často hovoří o petrohradské klice, která po nástupu Putina k moci získala bezprecedentní vliv na rozhodování. V "severní metropoli" vyrůstal i Gryzlov, narodil se však v dálněvýchodním Vladivostoku.

...a Putin (zatím) také

Putin sám myšlenku měnit ústavu opakovaně odmítl, podobné návrhy, s jakým dnes přišel Mironov, se ale přesto čas od času objevují a s blížícím se koncem Putinova funkčního období jich zřejmě bude přibývat.

Vladimir Putin v Kremlu. Bude tomu tak i po roce 2008?
Vladimir Putin v Kremlu. Bude tomu tak i po roce 2008? | Foto: Reuters

K tomu, aby Putin zůstal v čele státu, jej vyzvali například poslanci proruského čečenského parlamentu. I oni navrhovali vyškrtnout z ústavy s tím související omezení.

Kromě toho se spekuluje o možnosti, že by se Putin přesunul na post premiéra, který nemá délku mandátu ústavně nijak limitovánu, a postupně převzal od svého nástupce v prezidentské funkci většinu pravomocí.

Další spíše teoretickou možností je vytvořit post "superprezidenta" pro již dlouho budovaný svazový stát se sousedním Běloruskem. Na ten si ale dělá zálusk i tamní vůdce Alexander Lukašenko.

 

Právě se děje

Další zprávy