Šéf ruské volební komise skončil. Proč?

Pavel Vondra
14. 3. 2007 13:44
Moskva - Pozorovatelé vidí za neprodloužením mandátu Alexandra Vešnjakova jeho předchozí kritická vyjádření na adresu volebních reforem iniciovaných Kremlem.

Nejvyšší volební úředník v zemi byl ve funkci od roku 1999. Jeho druhý čtyřletý mandát vyprší koncem měsíce. Prezident Vladimír Putin se rozhodl, že jej neprodlouží.

Některé hlasy uvnitř Ústřední volební komise (CIK) spolu s politickými analytiky se shodují, že důvodem tohoto rozhodnutí jsou zřejmě Vešnjakovova nelichotivá slova na adresu posledních reforem volebního zákona.

Kreml: Chce to novou krev

Odstupující šéf CIKu kritizoval například zrušení možnosti hlasovat "proti všem", jakož i zvýšení nároků, které jsou na politické strany před každými volbami kladeny.

Logo Ústřední volební komise (CIK) v Rusku
Logo Ústřední volební komise (CIK) v Rusku | Foto: CIK RF

V posledních regionálních volbách, které proběhly uplynulou neděli, tak na základě "technických nedostatků" byla v řadě obvodů zakázána účast opozičním stranám včetně komunistů a liberálů ze strany Jabloko.

Zdroj z Kremlu citovaný ruskou agenturou Interfax uvedl, že si Vešnjakov za svou dosavadní práci zaslouží "nejvyšší možnou pochvalu". Komise prý však potřebuje "novou krev". Sám Vešnjakov se k rozhodnutí nevyjádřil.

Čtyři ze šesti nových lidí v 15členné komisi vybral přímo Kreml, dva další nominovala prokremelskými stranami ovládaná Státní duma. Zbývajících devět členů pokračuje v práci dál.

Odplata za kritiku?

Jeden z nových členů CIKu Boris Ivanov řekl anglickojazyčnému listu Moscow Times, že jedním z možných důvodů Vešnjakovova vynuceného odchodu by mohla být jeho nedávná kritika pokračující marginalizace opozičních stran a kandidátů v Rusku.

Opozice je v Rusku stále více marginalizována. Počátkem března proběhl v Petrohradě
Opozice je v Rusku stále více marginalizována. Počátkem března proběhl v Petrohradě | Foto: Reuters

"Nežádoucí kandidáti mohli být na základě ustanovení nového zákona vždy vyškrtnuti ze seznamu a soudy v tomto případě mnoho nezmůžou," řekl v červenci úřadující šéf volební komise v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.

Případ diskvalifikace strany Jabloko z nedělního hlasování v Petrohradu Vešnjakovova slova potvrzuje. Liberálové se voleb nesměli zúčastnit údajně proto, že deset a půl procenta podpisů na jejich registrační listině nesplňovalo potřebné náležitosti. Zákon přitom toleruje jen deset procent.

Jabloko napadlo rozhodnutí místní volební komise u Nejvyššího soudu, ten ale krátce před volbami oznámil, že mu v této věci nepřísluší rozhodovat.

Opozice: Byl to poskok

Opozice se staví k domněnkám, že byl Vešnjakov potrestán za své liberální názory, skepticky.

"Za Vešnjakovova působení přestaly volby v Rusku jednoduše existovat," prohlásil podle Moscow Times zakladatel strany Jabloko Grigorij Javlinskij. "Jeho práce spočívala v naplňování všech příkazů, které od Putina dostal. Opravdu nezáleží na tom, kdo jej vystřídá."

Vešnjakov splnil, co Putinovi na očích viděl, tvrdí opoziční předák Grigorij Javlinskij
Vešnjakov splnil, co Putinovi na očích viděl, tvrdí opoziční předák Grigorij Javlinskij | Foto: K. Kallinikov

S tím souhlasí i nezařazený poslanec Státní dumy a kritik současné administrativy Vladimir Ryžkov, podle něhož je Vešnjakov "přímo zodpovědný za to, že pomohl zničit demokracii v této zemi".

"To, že se dvakrát nebo třikrát kriticky vyjádřil, z něj ještě nedělá liberála," dodal Ryžkov. "Splnil svůj úkol a teď pravděpodobně dostane nějaký post v administrativě nebo z něj někde udělají velvyslance."

Přesně to se stalo někdejšímu předsedovi CIKu Nikolaji Rjabovovi, který dohlížel na prezidentské volby v roce 1996, jež provázela obvinění z rozsáhlých manipulací. Když bylo vítězství Borise Jelcina nad šéfem komunistů Gennadijem Zjuganovem potvrzeno, přesunul se Rjabov z čela volební komise na post velvyslance v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy