Volby bez volby: Jak se volil Lukašenko

Roman Staněk
19. 3. 2007 0:00
Praha - Ve skutečnosti jsem dostal ještě více hlasů, hodnotil běloruský prezident Lukašenko prezidentské volby, od kterých právě uplynul rok. Připomene je výstava.
Foto: Julija Daraškevičová

Vernisáží v pražském Karolinu bude v pondělí zahájena výstava, která se pohledem trojice fotografů vrátí do Běloruska, kde loni v březnu proběhly prezidentské volby.

V nich s přehledem vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kterého Západ označuje jako posledního diktátora v Evropě. Průběh voleb odsoudila Evropská unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je označila jako zfalšované.

Pohled mladých opozičníků

Výstava běloruských fotografů Andreje Ljankeviče a Julije Daraškevičové a jejich českého kolegy Jakuba Dospivy připomene především dramatické události, které proběhly po skončení voleb.

Foto: Andrej Ljankevič
Foto: Andrej Ljankevič

Opozice zorganizovala demonstraci, která byla rozehnána policií, a mnoho jejích aktérů bylo zatčeno a následně posláno do vězení.

Nejhůře skončil prezidentský kandidát opozice Aljaksandr Kozulin, který byl odsouzen na více než 5 let. Další opoziční kandidát a chráněnec Evropské unie Aljaksandr Milinkievič také strávil nějaký čas ve vazbě.

Všichni tři autoři výstavy fotografovali ve stanovém městečku, které si zástupci opozice postavili na Říjnovém náměstí v centru hlavního města Minsku.

Fotografové zdokumentovali také útok, kterým bylo městečko rozprášeno a po kterém byly stovky demonstrantů odvezeny do vazební věznice Okrestina.

"Březnové deníky"

Kromě fotografií budou k vidění také autentické zápisky jedné z demonstrantek, běloruské novinářky Darji Kostěnkové. Její "Březnové deníky" Vám exkluzivně přinášíme také na našich stránkách.

PRVNÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

DRUHÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

TŘETÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

ČTVRTÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

Autorka v nich popisuje dramatické okamžiky, které na náměstí prožila. "Tyhle řádky píšu 22. března v 0.48. Za poslední dva dny jsem spala celkem dvě hodiny. Před hodinou a půl mě pustili ze stanice milice. Doteď nevím, kde je můj bratr, který nesl lidem na náměstí jídlo," uvádí v jednom ze zápisků.

Součástí výstavy bude také promítání úryvků z filmu Lekce běloruštiny, který během loňských demonstrací natočil polský režisér Mirosław Dembiński. Film obdržel dvě ceny na nedávném festivalu Jeden svět.

Foto: Aktuálně.cz

Výstavu pořádají studenti Univerzity Karlovy: "Chceme rok po zfalšovaných běloruských volbách znovu upozornit na problémy této země. Mediální pozornost totiž brzy po volbách opadla, přestože perzekuce opozice v Bělorusku nadále pokračuje," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Rostislav Valvoda.

 

Právě se děje

Další zprávy