Volby bez volby: Jak se volil Lukašenko

Roman Staněk
19. 3. 2007 0:00
Praha - Ve skutečnosti jsem dostal ještě více hlasů, hodnotil běloruský prezident Lukašenko prezidentské volby, od kterých právě uplynul rok. Připomene je výstava.
Foto: Julija Daraškevičová

Vernisáží v pražském Karolinu bude v pondělí zahájena výstava, která se pohledem trojice fotografů vrátí do Běloruska, kde loni v březnu proběhly prezidentské volby.

V nich s přehledem vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kterého Západ označuje jako posledního diktátora v Evropě. Průběh voleb odsoudila Evropská unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je označila jako zfalšované.

Pohled mladých opozičníků

Výstava běloruských fotografů Andreje Ljankeviče a Julije Daraškevičové a jejich českého kolegy Jakuba Dospivy připomene především dramatické události, které proběhly po skončení voleb.

Foto: Andrej Ljankevič
Foto: Andrej Ljankevič

Opozice zorganizovala demonstraci, která byla rozehnána policií, a mnoho jejích aktérů bylo zatčeno a následně posláno do vězení.

Nejhůře skončil prezidentský kandidát opozice Aljaksandr Kozulin, který byl odsouzen na více než 5 let. Další opoziční kandidát a chráněnec Evropské unie Aljaksandr Milinkievič také strávil nějaký čas ve vazbě.

Všichni tři autoři výstavy fotografovali ve stanovém městečku, které si zástupci opozice postavili na Říjnovém náměstí v centru hlavního města Minsku.

Fotografové zdokumentovali také útok, kterým bylo městečko rozprášeno a po kterém byly stovky demonstrantů odvezeny do vazební věznice Okrestina.

"Březnové deníky"

Kromě fotografií budou k vidění také autentické zápisky jedné z demonstrantek, běloruské novinářky Darji Kostěnkové. Její "Březnové deníky" Vám exkluzivně přinášíme také na našich stránkách.

PRVNÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

DRUHÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

TŘETÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

ČTVRTÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

Autorka v nich popisuje dramatické okamžiky, které na náměstí prožila. "Tyhle řádky píšu 22. března v 0.48. Za poslední dva dny jsem spala celkem dvě hodiny. Před hodinou a půl mě pustili ze stanice milice. Doteď nevím, kde je můj bratr, který nesl lidem na náměstí jídlo," uvádí v jednom ze zápisků.

Součástí výstavy bude také promítání úryvků z filmu Lekce běloruštiny, který během loňských demonstrací natočil polský režisér Mirosław Dembiński. Film obdržel dvě ceny na nedávném festivalu Jeden svět.

Foto: Aktuálně.cz

Výstavu pořádají studenti Univerzity Karlovy: "Chceme rok po zfalšovaných běloruských volbách znovu upozornit na problémy této země. Mediální pozornost totiž brzy po volbách opadla, přestože perzekuce opozice v Bělorusku nadále pokračuje," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Rostislav Valvoda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy