Volby bez volby: Jak se volil Lukašenko

Roman Staněk
19. 3. 2007 0:00
Praha - Ve skutečnosti jsem dostal ještě více hlasů, hodnotil běloruský prezident Lukašenko prezidentské volby, od kterých právě uplynul rok. Připomene je výstava.
Foto: Julija Daraškevičová

Vernisáží v pražském Karolinu bude v pondělí zahájena výstava, která se pohledem trojice fotografů vrátí do Běloruska, kde loni v březnu proběhly prezidentské volby.

V nich s přehledem vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kterého Západ označuje jako posledního diktátora v Evropě. Průběh voleb odsoudila Evropská unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je označila jako zfalšované.

Pohled mladých opozičníků

Výstava běloruských fotografů Andreje Ljankeviče a Julije Daraškevičové a jejich českého kolegy Jakuba Dospivy připomene především dramatické události, které proběhly po skončení voleb.

Foto: Andrej Ljankevič
Foto: Andrej Ljankevič

Opozice zorganizovala demonstraci, která byla rozehnána policií, a mnoho jejích aktérů bylo zatčeno a následně posláno do vězení.

Nejhůře skončil prezidentský kandidát opozice Aljaksandr Kozulin, který byl odsouzen na více než 5 let. Další opoziční kandidát a chráněnec Evropské unie Aljaksandr Milinkievič také strávil nějaký čas ve vazbě.

Všichni tři autoři výstavy fotografovali ve stanovém městečku, které si zástupci opozice postavili na Říjnovém náměstí v centru hlavního města Minsku.

Fotografové zdokumentovali také útok, kterým bylo městečko rozprášeno a po kterém byly stovky demonstrantů odvezeny do vazební věznice Okrestina.

"Březnové deníky"

Kromě fotografií budou k vidění také autentické zápisky jedné z demonstrantek, běloruské novinářky Darji Kostěnkové. Její "Březnové deníky" Vám exkluzivně přinášíme také na našich stránkách.

PRVNÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

DRUHÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

TŘETÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

ČTVRTÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

Autorka v nich popisuje dramatické okamžiky, které na náměstí prožila. "Tyhle řádky píšu 22. března v 0.48. Za poslední dva dny jsem spala celkem dvě hodiny. Před hodinou a půl mě pustili ze stanice milice. Doteď nevím, kde je můj bratr, který nesl lidem na náměstí jídlo," uvádí v jednom ze zápisků.

Součástí výstavy bude také promítání úryvků z filmu Lekce běloruštiny, který během loňských demonstrací natočil polský režisér Mirosław Dembiński. Film obdržel dvě ceny na nedávném festivalu Jeden svět.

Foto: Aktuálně.cz

Výstavu pořádají studenti Univerzity Karlovy: "Chceme rok po zfalšovaných běloruských volbách znovu upozornit na problémy této země. Mediální pozornost totiž brzy po volbách opadla, přestože perzekuce opozice v Bělorusku nadále pokračuje," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Rostislav Valvoda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy