Volby bez volby: Jak se volil Lukašenko

Roman Staněk
19. 3. 2007 0:00
Praha - Ve skutečnosti jsem dostal ještě více hlasů, hodnotil běloruský prezident Lukašenko prezidentské volby, od kterých právě uplynul rok. Připomene je výstava.
Foto: Julija Daraškevičová

Vernisáží v pražském Karolinu bude v pondělí zahájena výstava, která se pohledem trojice fotografů vrátí do Běloruska, kde loni v březnu proběhly prezidentské volby.

V nich s přehledem vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kterého Západ označuje jako posledního diktátora v Evropě. Průběh voleb odsoudila Evropská unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je označila jako zfalšované.

Pohled mladých opozičníků

Výstava běloruských fotografů Andreje Ljankeviče a Julije Daraškevičové a jejich českého kolegy Jakuba Dospivy připomene především dramatické události, které proběhly po skončení voleb.

Foto: Andrej Ljankevič
Foto: Andrej Ljankevič

Opozice zorganizovala demonstraci, která byla rozehnána policií, a mnoho jejích aktérů bylo zatčeno a následně posláno do vězení.

Nejhůře skončil prezidentský kandidát opozice Aljaksandr Kozulin, který byl odsouzen na více než 5 let. Další opoziční kandidát a chráněnec Evropské unie Aljaksandr Milinkievič také strávil nějaký čas ve vazbě.

Všichni tři autoři výstavy fotografovali ve stanovém městečku, které si zástupci opozice postavili na Říjnovém náměstí v centru hlavního města Minsku.

Fotografové zdokumentovali také útok, kterým bylo městečko rozprášeno a po kterém byly stovky demonstrantů odvezeny do vazební věznice Okrestina.

"Březnové deníky"

Kromě fotografií budou k vidění také autentické zápisky jedné z demonstrantek, běloruské novinářky Darji Kostěnkové. Její "Březnové deníky" Vám exkluzivně přinášíme také na našich stránkách.

PRVNÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

DRUHÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

TŘETÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

ČTVRTÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE

Autorka v nich popisuje dramatické okamžiky, které na náměstí prožila. "Tyhle řádky píšu 22. března v 0.48. Za poslední dva dny jsem spala celkem dvě hodiny. Před hodinou a půl mě pustili ze stanice milice. Doteď nevím, kde je můj bratr, který nesl lidem na náměstí jídlo," uvádí v jednom ze zápisků.

Součástí výstavy bude také promítání úryvků z filmu Lekce běloruštiny, který během loňských demonstrací natočil polský režisér Mirosław Dembiński. Film obdržel dvě ceny na nedávném festivalu Jeden svět.

Foto: Aktuálně.cz

Výstavu pořádají studenti Univerzity Karlovy: "Chceme rok po zfalšovaných běloruských volbách znovu upozornit na problémy této země. Mediální pozornost totiž brzy po volbách opadla, přestože perzekuce opozice v Bělorusku nadále pokračuje," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Rostislav Valvoda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy