Vernisáží v pražském Karolinu bude v pondělí zahájena výstava, která se pohledem trojice fotografů vrátí do Běloruska, kde loni v březnu proběhly prezidentské volby.
V nich s přehledem vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kterého Západ označuje jako posledního diktátora v Evropě. Průběh voleb odsoudila Evropská unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je označila jako zfalšované.
Pohled mladých opozičníků
Výstava běloruských fotografů Andreje Ljankeviče a Julije Daraškevičové a jejich českého kolegy Jakuba Dospivy připomene především dramatické události, které proběhly po skončení voleb.
Opozice zorganizovala demonstraci, která byla rozehnána policií, a mnoho jejích aktérů bylo zatčeno a následně posláno do vězení.
Nejhůře skončil prezidentský kandidát opozice Aljaksandr Kozulin, který byl odsouzen na více než 5 let. Další opoziční kandidát a chráněnec Evropské unie Aljaksandr Milinkievič také strávil nějaký čas ve vazbě.
Všichni tři autoři výstavy fotografovali ve stanovém městečku, které si zástupci opozice postavili na Říjnovém náměstí v centru hlavního města Minsku.
Fotografové zdokumentovali také útok, kterým bylo městečko rozprášeno a po kterém byly stovky demonstrantů odvezeny do vazební věznice Okrestina.
"Březnové deníky"
Kromě fotografií budou k vidění také autentické zápisky jedné z demonstrantek, běloruské novinářky Darji Kostěnkové. Její "Březnové deníky" Vám exkluzivně přinášíme také na našich stránkách.
Bělorusko na Aktuálně.cz
- SPECIÁL k loňským volbám ZDE
- Běloruská škola učí tajně, ale svobodně
- Lukašenko: Ve volbách jsem získal víc
- Lukašenko k EU: Buďme přáteli, je čas
PRVNÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE
DRUHÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE
TŘETÍ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE
ČTVRTÝ DÍL BŘEZNOVÝCH DENÍKŮ ČTĚTE ZDE
Autorka v nich popisuje dramatické okamžiky, které na náměstí prožila. "Tyhle řádky píšu 22. března v 0.48. Za poslední dva dny jsem spala celkem dvě hodiny. Před hodinou a půl mě pustili ze stanice milice. Doteď nevím, kde je můj bratr, který nesl lidem na náměstí jídlo," uvádí v jednom ze zápisků.
Součástí výstavy bude také promítání úryvků z filmu Lekce běloruštiny, který během loňských demonstrací natočil polský režisér Mirosław Dembiński. Film obdržel dvě ceny na nedávném festivalu Jeden svět.
Výstavu pořádají studenti Univerzity Karlovy: "Chceme rok po zfalšovaných běloruských volbách znovu upozornit na problémy této země. Mediální pozornost totiž brzy po volbách opadla, přestože perzekuce opozice v Bělorusku nadále pokračuje," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Rostislav Valvoda.