Mír s Izraelem je možný, obrátil syrský prezident

Roman Gazdík
9. 3. 2009 11:58
Je však rozdíl mezi opravdovým mírem a pouhým kusem papíru, říká Bašár Asad
Bašár Asad
Bašár Asad | Foto: Reuters

Damašek - Ještě před dvěma měsíci považoval syrský prezident Bašár Asad takzvanou arabskou mírovou iniciativu usilující o komplexní řešení blízkovýchodního konfliktu a normalizaci vztahů s Izraelem za mrtvou.

Nyní ji opět vyvolává ze záhrobí a tvrdí, že mír mezi Izraelem a Sýrií je možný. Země jsou ve válečném stavu od vzniku Izraele v roce 1948 a od roku 1967 okupuje Izrael syrské Golanské výšiny.

Podle Asada má Izrael dvě možnosti: buď uzavřít pouze mírovou dohodu, která nebude mít příliš velký význam, nebo přistoupit na komplexní vyjednání skutečného míru.

Dohoda versus reálný mír

"Je tu rozdíl mezi mírovou dohodou a mírem samotným. Mírová dohoda je kus papíru, který podepíšete. Neznamená to ale (že si zajistíte) obchodní a běžné vztahy nebo hranice apod.," řekl Asad dle agentury Reuters deníku Al-Chalídž vycházejícímu ve Spojených arabských emirátech.

Do Damašku přijeli o víkendu po čtyřech letech opět vysocí diplomaté USA. Asad údajně chce, aby se na jednáních s Izraelem podíleli
Do Damašku přijeli o víkendu po čtyřech letech opět vysocí diplomaté USA. Asad údajně chce, aby se na jednáních s Izraelem podíleli | Foto: Reuters

"Možná zde budou ambasády a formality, ale pokud chcete mír, musí být důkladný. Dáváme jim na výběr mezi důkladným mírem a mírem, který nebude mít reálně žádnou cenu."

Nepřímé rozhovory mezi oběma státy probíhaly minulý rok za zprostředkování Turecka, Sýrie je však přerušila poté, co Izrael začal 27. prosince bombardovat Gazu.

Asad, jehož země podporuje islamistické palestinské hnutí Hamás a libanonský Hizballáh, uvedl, že bez vyřešení palestinské otázky není možné opravdového míru dosáhnout.

"Naši lidé by to nepřijali, zvláště proto, že je v našem státě půl milionu Palestinců, jejichž status zůstává nevyřešen. Je nemožné mít za těchto okolností mír v přirozeném smyslu."

Palestinci, koordinujte

Syrský prezident rovněž vyzval Palestince, aby mírová jednání s Izraelem koordinovali se Sýrií. Arabský tlak totiž dle něj může Palestincům pomoci.

Kvůli válce v Gaze zmrazily vztahy s Izraelem Bolívie, Venezuela, Katar a Mauritánie
Kvůli válce v Gaze zmrazily vztahy s Izraelem Bolívie, Venezuela, Katar a Mauritánie | Foto: Reuters

"Domníváme se, že pokud Izrael podepíše (mírovou dohodu) se Sýrií, Izrael palestinskou otázku odloží," prohlásil.

Jako zrádce arabské věci byl v sedmdesátých letech označen Egypt, který jako první arabský stát s Izraelem normalizoval vztahy. Roku 1994 následovalo Jordánsko a roku 1999 Mauritánie. Ta je však po válce v Gaze zmrazila a Izrael byl minulý týden nucen vyklidit a uzavřít svou ambasádu v Nuakšottu.

Své obchodní vztahy s Izraelem také v souvislosti s boji v Gaze zrušil Katar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy