Izrael kvůli akci v Gaze ztrácí své muslimské spojence

Roman Gazdík
5. 1. 2009 18:15
Jordánsko mluví o zmrazení vztahů, Turecko o Božím trestu
Pálení izraelské vlajky v Jordánsku
Pálení izraelské vlajky v Jordánsku | Foto: Reuters

Ammán - Jen tři z 22 členů Ligy arabských států udržují plné diplomatické styky s Izraelem: Egypt, Jordánsko a africká Mauritánie. U dvou posledně jmenovaných se však tento status quo nyní otřásá v základech.

Jordánský premiér oznámil, že ve světle současných izraelských operací v Gaze se bude jeho vláda zabývat přehodnocením vztahů se svým sousedem.

Jordánské království si s Izraelem v minulosti rozumělo v boji proti palestinskému nacionalismu reprezentovanému Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) ještě v čele s Jásirem Arafatem a nyní mají oba státy podobně nevraživý pohled na islamistické hnutí Hamás, které podle nich rozšiřuje v regionu vliv všeobecně neoblíbeného Íránu.

Problémy s Jordánskem

Protesty v šestimilionovém Jordánsku, které má téměř třímilionovou palestinskou diasporu, však nyní nutí vládu, aby otočila.

"Jordánsko zváží všechny možnosti, včetně přehodnocení vztahů s Izraelem," citovala televize Al-Džazíra z nedělního projevu jordánského premiéra Nádira Dahabího k poslancům. "Není možné, abychom zůstali zticha, když tato hrozba ohrožuje bezpečnost celého regionu."

Muslimský svět zachvátily protesty. Demonstrovalo se i v Thajsku, kam každý rok míří na dovolenou desítky tisíc Izraelců
Muslimský svět zachvátily protesty. Demonstrovalo se i v Thajsku, kam každý rok míří na dovolenou desítky tisíc Izraelců | Foto: Reuters

Studenti demonstrující před jordánským parlamentem požadují podle Al-Džazíry zmrazení vztahů s Izraelem a vyhoštění izraelského velvyslance.

Tisícové demonstrace zachvátily celý Blízký východ včetně druhého z regionálních diplomatických partnerů Tel Avivu Egypta. Tam čelí vláda prezidenta Husního Mubaraka ještě kritice za to, že nechává po léta uzavřený hraniční přechod do Gazy v Rafahu, a podílí se tak na blokádě tohoto palestinského teritoria.

Dva dny před začátkem izraelského útoku zde navíc byla izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová. A spekuluje se, že k němu tehdy dostala od Mubaraka zelenou.

Turecko a Mauritánie

Přehodnocení vzájemných vztahů s Izraeelem zvažuje podle izraelského serveru DEBKAfile také další ze vzácných muslimských spojenců, které židovský stát dosud měl - Turecko, jehož premiér Recep Tayip Erdogan Izrael v pondělí velmi tvrdě kritizoval.

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan | Foto: Ludvík Hradilek

Izrael podle Erdogana "spáchal nelidské činy, které ho přivedou k sebedestrukci. Alláh dříve či později potrestá ty, kteří porušují práva nevinných."

Už o víkendu obvinil Erdogan Izrael ze spáchání zločinů proti lidskosti a nyní podle DEBKAfile zvažuje přerušení vzájemné vojenské spolupráce a zrušení naplánovaného vojenského cvičení.

Podle agentury Reuters utrpí i vztah Izraele a Mauritánie.

Státy navázaly diplomatické styky v roce 1999, ale mauritánská vláda od té doby čelí periodickému tlaku ulice, aby byly přerušeny. Po demonstracích proti útokům v Gaze kabinet v pondělí večer rozhodl, že z Izraele povolá zpět domů velvyslance ke konzultacím.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za ovlivňování tendrů Středočeského kraje.

Další zprávy