Minových polí je víc než v 90. letech a může za to Islámský stát. Na minu šlápne ročně až 8000 lidí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 6. 2018 19:14
Islamisté používají silnější výbušniny, které se hůře odstraňují. Drtivá většina obětí nášlapných min jsou civilisté a často také děti.
Minové pole v Kambodži.
Minové pole v Kambodži. | Foto: Reuters

Washington - Když se v 90. letech britská princezna Diana stala tváří celosvětové kampaně proti nášlapným minám, podařilo se úspěšně odminovat významná území v Angole, Kambodži nebo třeba v zemích bývalé Jugoslávie. Na konci století klesl každoroční počet obětí více než o polovinu.

Tento úspěch, jehož tváří byla princezna z Walesu, ale začíná poslední dobou blednout. A to kvůli teroristické organizaci Islámský stát (IS), která svým působením v Sýrii a Iráku opět zvedá statistiky, píše britský list The Guardian.

Počet obětí a zraněných kvůli nášlapným minám ve světě opět roste. Minová pole houstnou a hůř se odstraňují. A oproti minulosti je jich nejvíc na Blízkém východě.

"Počet obětí (včetně zraněných - pozn. red.) nášlapných min, kterých bylo v druhé polovině 90. let každoročně na devět tisíc, pak klesl pod čtyři tisíce. Ale v roce 2016 jsme kvůli Sýrii, Iráku a Jemenu viděli, jak tato čísla stoupla zase až na šest tisíc," cituje deník Stana Browna z amerického ministerstva zahraničí, který se zabývá programy na odstraňování nášlapných min. Drtivá většina obětí jsou přitom civilisté a často také děti.

Loňská výroční zpráva neziskových organizací sdružených v Mezinárodní kampani na zákaz nášlapných min hovoří o ještě vyšších číslech. Podle ní v roce 2016 miny zranily celkem 8605 lidí, z nichž téměř 2100 zemřelo.

Za pokles výskytu minových polí mohla kromě princezny Diany především mezinárodní úmluva o zákazu používání nášlapných min, která vešla v platnost v roce 1999. Dodnes úmluvu podepsalo 164 států, mezi kterými ale chybí například Sýrie.

Minová pole navíc rostou také v Afghánistánu, Iráku, Libyi, na Ukrajině a v Jemenu.

Čistit oblasti zaminované novými ručně vyráběnými zbraněmi, které používají islamisté, je navíc pracnější a finančně i časově náročnější. Obsahují mnohem větší množství výbušnin a v některých oblastech Iráku jsou pokládány po tisících.

Nášlapné miny představují obrovské nebezpečí například pro obyvatele vracející se do Mosulu, který loni osvobodili Iráčané od takzvaného Islámského státu. V té době odborníci odhadovali, že v Iráku může být až šest milionů ukrytých nevybuchlých náloží.

Islamisté pokládají miny v oblastech, ze kterých se stahují, a často zákeřně na místa, která navštěvují novináři a vyšetřovatelé válečných zločinců. Loni na to životem doplatila kurdská novinářka, která přijela natáčet reportáž k jednomu z největších masových hrobů Islámského státu v Iráku.

Video: Nevybuchlá munice v Mosulu

I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy