Dohodli jsme příměří v Gaze, tvrdí vůdci Hamásu. Izrael nabízí klid zbraní

ČTK ČTK
30. 5. 2018 9:55
Izraelská armáda v noci provedla nové útoky na vojenské cíle v Pásmu Gazy. V úterý odtud palestinské militantní skupiny iniciovaly nejrozsáhlejší palbu za poslední roky.
Kouř, který vychází z Pásma Gazy po bombardování Izraelci.
Kouř, který vychází z Pásma Gazy po bombardování Izraelci. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, podle svého představitele uzavřelo dohodu o příměří s Izraelem. Chce tak ukončit největší konfrontaci s židovským státem od roku 2014. Izraelský ministr vnitra v reakci uvedl, že pokud Hamás opět nezaútočí, neučiní tak ani Izrael.

"V posledních hodinách zakročilo několik zprostředkovatelů a bylo dosaženo dohody, aby se obnovilo příměří v Gaze," uvedl v komuniké zástupce šéfa Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl Hajá.

"Pokud bude klid, odpovíme klidem. Dali jsme Hamásu šanci dokázat, že se můžeme vrátit k rutině. Pokud povolí otěže, čeká je velmi bolestivý zásah," uvedl v rozhovoru s izraelským armádním rozhlasem Army Radio izraelský ministr vnitra Arje Deri. Dodal, že šance na klid zbraní je v důsledku nedávných izraelských náletů vysoká.

Izraelská armáda v noci na středu podnikla nové útoky na 25 vojenských cílů v Pásmu Gazy, odkud v úterý palestinské militantní skupiny podnikly nejrozsáhlejší palbu na izraelské území za poslední roky. Mezi cíli izraelských nočních útoků byly výrobny raket, kryty pro bezpilotní letouny či vojenská infrastruktura, uvedl židovský stát.

Izraelská armáda rovněž upřesnila, že během úterý vypálily radikální skupiny 70 raket a dělostřeleckých granátů, z nichž se podařilo nespecifikované množství zneškodnit.

K úterním útokům se přihlásila ozbrojená křídla palestinských skupin Hamás a Islámský džihád, podle kterých šlo o odvetu za předchozí izraelské útoky na jejich pozice v pásmu. Izrael již v úterý reagoval útokem na 30 cílů; mimo jiné oznámil zničení tunelu pod hranicí.

Na izraelské straně bylo podle izraelských zdrojů zraněno pět lidí včetně tří vojáků, o zraněných či mrtvých mezi Palestinci nejsou zprávy.

O situaci bude ve středu večer na žádost Spojených států jednat Rada bezpečnosti OSN. Washington chce předložit návrh deklarace odsuzující útoky palestinských skupin.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 43 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy