Minových polí je víc než v 90. letech a může za to Islámský stát. Na minu šlápne ročně až 8000 lidí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 6. 2018 19:14
Islamisté používají silnější výbušniny, které se hůře odstraňují. Drtivá většina obětí nášlapných min jsou civilisté a často také děti.
Minové pole v Kambodži.
Minové pole v Kambodži. | Foto: Reuters

Washington - Když se v 90. letech britská princezna Diana stala tváří celosvětové kampaně proti nášlapným minám, podařilo se úspěšně odminovat významná území v Angole, Kambodži nebo třeba v zemích bývalé Jugoslávie. Na konci století klesl každoroční počet obětí více než o polovinu.

Tento úspěch, jehož tváří byla princezna z Walesu, ale začíná poslední dobou blednout. A to kvůli teroristické organizaci Islámský stát (IS), která svým působením v Sýrii a Iráku opět zvedá statistiky, píše britský list The Guardian.

Počet obětí a zraněných kvůli nášlapným minám ve světě opět roste. Minová pole houstnou a hůř se odstraňují. A oproti minulosti je jich nejvíc na Blízkém východě.

"Počet obětí (včetně zraněných - pozn. red.) nášlapných min, kterých bylo v druhé polovině 90. let každoročně na devět tisíc, pak klesl pod čtyři tisíce. Ale v roce 2016 jsme kvůli Sýrii, Iráku a Jemenu viděli, jak tato čísla stoupla zase až na šest tisíc," cituje deník Stana Browna z amerického ministerstva zahraničí, který se zabývá programy na odstraňování nášlapných min. Drtivá většina obětí jsou přitom civilisté a často také děti.

Loňská výroční zpráva neziskových organizací sdružených v Mezinárodní kampani na zákaz nášlapných min hovoří o ještě vyšších číslech. Podle ní v roce 2016 miny zranily celkem 8605 lidí, z nichž téměř 2100 zemřelo.

Za pokles výskytu minových polí mohla kromě princezny Diany především mezinárodní úmluva o zákazu používání nášlapných min, která vešla v platnost v roce 1999. Dodnes úmluvu podepsalo 164 států, mezi kterými ale chybí například Sýrie.

Minová pole navíc rostou také v Afghánistánu, Iráku, Libyi, na Ukrajině a v Jemenu.

Čistit oblasti zaminované novými ručně vyráběnými zbraněmi, které používají islamisté, je navíc pracnější a finančně i časově náročnější. Obsahují mnohem větší množství výbušnin a v některých oblastech Iráku jsou pokládány po tisících.

Nášlapné miny představují obrovské nebezpečí například pro obyvatele vracející se do Mosulu, který loni osvobodili Iráčané od takzvaného Islámského státu. V té době odborníci odhadovali, že v Iráku může být až šest milionů ukrytých nevybuchlých náloží.

Islamisté pokládají miny v oblastech, ze kterých se stahují, a často zákeřně na místa, která navštěvují novináři a vyšetřovatelé válečných zločinců. Loni na to životem doplatila kurdská novinářka, která přijela natáčet reportáž k jednomu z největších masových hrobů Islámského státu v Iráku.

Video: Nevybuchlá munice v Mosulu

I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann
 

Právě se děje

před 40 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy