Útoky na Vystrčila jsou mimořádně silné i na čínské poměry, hodnotí sinoložka Lomová

Jana Václavíková Jana Václavíková
31. 8. 2020 13:32
Předseda Senátu Miloš Vystrčil čelí kvůli návštěvě Tchaj-wanu kritice čínských státních médií i ministra zahraničí. Podle sinoložky Olgy Lomové jsou útoky na českého politika mimořádně silné. Expertka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Aktuálně.cz zároveň říká, že v poslední době se Čína snaží čím dál tvrději přesvědčovat svět, že Tchaj-wan je její součástí.
Čína zaútočila na Vystrčila: Za návštěvu Tchaj-wanu ho dontuíme zaplatit vysokou cenu. | Video: Reuters, Asociated Press

Čínský ministr zahraničí Wang I k cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan uvedl, že za ni zaplatí vysokou cenu a znepřátelí si 1,4 miliardy Číňanů. O jak silné prohlášení v kontextu chování Pekingu jde?

Prohlášení je mimořádně silné a domnívám se, že je trošku teatrální, protože nemá vůbec žádnou podstatu. Panu Vystrčilovi čínská vláda nemůže nic udělat. Vidím v tom reciproční kopírování sankcí, které uvalily Spojené státy na některé čínské představitele, kteří jsou zodpovědní buď za likvidaci svobod v Hongkongu, anebo za pronásledování Ujgurů v Sin-ťiangu. Tam mají sankce ale konkrétní dopad, protože tito lidé mívají účty v amerických bankách nebo vlastní ve Spojených státech nemovitosti. Ale na pana Vystrčila případné čínské sankce nemohou mít vůbec žádný dopad. 

Sinoložka Olga Lomová.
Sinoložka Olga Lomová. | Foto: DVTV

Bylo Wangovo prohlášení mířeno přímo na Miloše Vystrčila, nebo bylo určeno obecně Česku?

Podle mě je to prohlášení, které upozorňuje evropské společenství. Ministr Wang I tím ukazuje, že kdyby nějaký jiný vysoký představitel evropských zemí chtěl jít ve stopách předsedy Senátu Vystrčila nebo podobným způsobem projevil zájem byť jen o ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem, tak by na něj mohly dopadnout sankce. Tím, že to pronesl v Německu, je prohlášení určeno především německým politikům.

Co obvykle slýchají od čínského režimu představitelé jiných zemí mířících na Tchaj-wan? 

Tohle prohlášení souvisí s vývojem situace. V Číně v posledních letech za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga dochází ke stále dramatičtější snaze izolovat Tchaj-wan a přesvědčit celý svět, že je součástí Číny, i když to fakticky pravda není. Zároveň paralelně s tím nastává situace, kdy celá řada evropských zemí a nejvyšších představitelů EU dospívá k závěru, že dialog a strategické partnerství s Čínou nepřinesly kýžené výsledky, například v tom, že by se Čína více otevírala a že by měly evropské firmy stejné podmínky, jako mají ty čínské v Evropě.

Za této situace Evropa celkově začíná zaujímat rezervovanější stanovisko k požadavkům Číny a snaží se utvářet vůči Tchaj-wanu vlastní zahraniční politiku, protože se ostrov osvědčil jako spolehlivý partner, jako demokratická země s právním státem, se kterým se dá dobře jednat o celé řadě otázek a spolupracovat s ním.

Dovolila by si čínská strana použít stejná slova i vůči jiné zemi, než je Česko?

Myslím, že jde o shodu okolností, kterých se nakupila celá řada. Může to být také vzkaz Spojeným státům, protože v Česku nedávno vystoupil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ve skutečnosti je to demonstrativní ukázka toho, že se Čína brání zlepšujícímu se postavení Tchaj-wanu v očích celé řady států, které si začínají uvědomovat, že nedává smysl vycházet Číně vstříc do takové míry, jak se dělo donedávna. 

Jak Vystrčilovu cestu vnímají běžní Číňané? Skutečně teď má Miloš Vystrčil 1,4 miliardy nepřátel, jak o tom mluvil čínský ministr zahraničí?

Dívala jsem se ráno do čínského tisku a nenašla jsem tam vůbec žádnou zprávu, která by se Vystrčilovy cesty týkala. Je možné, že jsem ji přehlédla, ale rozhodně to není velká zpráva na prvních stránkách, která by mluvila o nepřijatelnosti Česka pro 1,4 miliardy Číňanů. 

Dají se přesto očekávat nějaká odvetná opatření vůči Česku?

Myslím, že na tohle má dobrou odpověď ekonom Vilém Semerák z institutu CERGE-EI. Ten se domnívá, že by odvety žádným zásadním způsobem české hospodářství nepoznamenaly, a to ani v případě, že by Čína zrušila veškeré ekonomické styky s Českem, což si nemyslím, že se stane.

Video: Češi jsou tady. Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu

Češi jsou tady! Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Sagan po sezoně opustí silnici a vrátí se na horská kola, láká ho start na OH

Trojnásobný mistr světa Peter Sagan skončí po sezoně s cyklistickými závody na silnici. Slovenský jezdec se pak zaměří na horská kola, jeho cílem je start v cross country na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. Sagan to uvedl v den svých 33. narozenin během závodu Vuelta San Juan v Argentině, kde zahájil letošní sezonu.

"Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách," řekl Sagan na tiskové konference během dne volna den poté, co mu těsně uniklo 122. vítězství v profesionální kariéře. Ve čtvrté etapě Vuelty San Juan dojel v hromadném spurtu druhý za Kolumbijcem Fernandem Gaviriou.

před 55 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy