Sklízíme plody Zemanova a Babišova patolízalství, zní z opozice po čínské výhrůžce

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2020 16:42
Opozice považuje za absolutně nepřijatelné prohlášení šéfa čínské diplomacie, že předseda Senátu Miloš Vystrčil zaplatí "vysokou cenu" za svou oficiální cestu na Tchaj-wan. Náměstek ministra zahraničí Tomáše Petříčka si předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil "zásadní nesouhlas" s vyjádřením čínského ministra zahraničí. Za "nemístný a nepatřičný" označil výroky i premiér Babiš.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil a tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu
Předseda Senátu Miloš Vystrčil a tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu | Foto: ČTK/AP

"Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl čínský ministr zahraničí Wang I, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci" předsedy českého Senátu a "protičínských sil", které stojí za ním. Vystrčil považuje vyjádření za zásah do vnitřních záležitostí Česka.

"Je to zcela nepřijatelný výrok a reakce na něj tomu musí odpovídat. Mentalita Číny, kdy nás nevnímá jako suverénní stát a jedná s námi z pozice síly, je neakceptovatelná. Předseda Vystrčil reprezentuje svou návštěvou suverénní parlamentní politiku, plně ho v dané věci podporuji. Je potřeba ukázat, že jsme zemí, kterou reprezentují její svobodně zvolení politici. Doufám, že tento postoj bude jasně prezentovat i ministr Petříček," napsal předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.

"Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace," poznamenal na Twitteru šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

Za nehorázné považuje vyjádření Wanga I též předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo," uvedla s narážkou na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v březnu osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Číně tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

"Cesta předsedy Senátu je v zájmu České republiky, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhrůžky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné," poznamenal předseda ODS Petr Fiala.

"Výrok neodpovídá diplomatické komunikaci"

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa si proto na pokyn ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením šéfa čínské diplomacie k cestě předsedy Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.

"Označil ho za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi. Česko-čínské vztahy by se podle Ministerstva zahraničních věcí ČR měly do budoucna soustředit na pozitivní a praktickou agendu," uvedlo ministerstvo ve stručném prohlášení.

"Nechtěl jsem čekat až se vrátím ze Slovinska, proto si čínského velvyslance předvolal náměstek Tlapa. Vyjádření pana ministra Wanga jsou za hranou, taková silná slova do vztahů dvou suverénních zemí nepatří. Požadoval jsem jejich vysvětlení a vyzval čínskou stranu k věcné, praktické spolupráci bez emocí, které do diplomacie nepatří," uvedl na Twitteru ministr Petříček, který je společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Bledu na strategickém fóru.

"Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země," uvedl Babiš ke schůzce velvyslance s náměstkem Martinem Tlapou, která se uskutečnila po poledni.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou a vyjádřil podporu běloruské snaze o demokracii. Bílý dům o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy