"Nenašli jsme nic, co by podporovalo tvrzení, která se objevila v médiích, tedy že Miloševič byl zabit podáním jedů," uvádí se ve zprávě speciálního tribunálu OSN, který březnovou smrt bývalého srbského prezidenta vyšetřoval.
Soud odmítl také tvrzení, že Miloševičovi, který trpěl srdečními problémy, se nedostalo patřičné lékařské péče. Vyšetřovatelé však přiznali, že se bývalý srbský prezident několikrát odmítl zachovat podle rady lékařů, neužíval léky, jež mu předepsali, ale bral si naopak některé jiné dle vlastní volby.
Infobox
KAUZA MILOŠEVIĆ
- Miloševič pohřben, Srbové hřměli: Slobo!
- SPECIÁL: Vše o smrti Slobodana Miloševiče
- Záhadné smrti haagských vězňů
- Miloševičův proces spěje do finiše
Dnešní zpráva soudu potvrdila závěry, ke kterým už v dubnu došla při svém vlastním vyšetřování nizozemská prokuratura. "Neexistuje jediný náznak toho, že by smrt byla způsobena nečistým jednáním," sdělili tehdy nizozemští vyšetřovatelé.
Miloševič byl nalezen mrtvý ve své cele ráno 11. března a podle prvních informací zemřel na srdeční zástavu.
Čtyřiašedesátiletý srbský politik zemřel jen několik měsíců předtím, než se měl dočkat rozsudku Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Byl obviněn z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit v Chorvatsku, Bosně a Kosovu v devadesátých letech.
Pochybnosti o jeho smrti
Jeho smrt však vyvolala pochybnosti o tom, do jaké míry přirozeně vlastně zemřel. Jedna z analýz krve totiž ukazovala na to, že Miloševič možná bral léky, které brát neměl a které omezily účinnost léků na jeho srdeční chorobu.
Vyskytly se rovněž dvě verze, jak se Miloševičovi tyto látky do těla dostaly: buď že je bral sám, aby se díky zhoršenému zdravotnímu stavu dostal na léčení do Moskvy, nebo že se ho naopak někdo pokusil otrávit, jak Miloševič údajně naznačoval ve svém posledním dopise pro ruského ministra zahraničí.
Pochybnosti navíc posílila smrt jiného balkánského politika - Milana Babiče, který spáchal jen o týden dříve v haagském vězení sebevraždu.